Teknoloji

OneDrive Nasıl Kaldırılır?

OneDrive Nedir?

Bilgisayar teknolojisinin insan hayatına girmesinden sonra, insanlar hızlı bir biçimde bilgisayarların gündelik yaptığı işlere kendini kaptırmış hatta birçok insan bilgisayarların işyerlerindeki en önemli yardımcısı olmasının da önemini kavramaya başlamıştır. İnsanoğlu bilgisayar teknolojisini aslında 1960’lı yıllarda bulmasına rağmen kullanımını 90’lı yıllarda tüm insanlığa sunmuştur. Ondan önceki yıllarda teknolojik gelişimler genellikle halktan gizlenmiş ve teknolojinin insanlık ile paylaşımı pek mümkün olmamıştır. Ancak ilk geliştirilen bilgisayarın ABD-Vietnam savaşını tahmin edecek bir işlem kapasitesine sahip olması tabii ki bu teknolojinin önemini de ortaya koymuştur. İlk üretilen bu bilgisayarlar devasa makinalardan ve binlerce lambadan oluşmaktaydı. Sonrasında gelişen masaüstü ve dizüstü bilgisayar teknolojileri o günden bu güne insanları oldukça fazla etkileyen gelişimlerin evre biçiminde hayatımıza girmesine olanak sağlamıştır. Tabii bu teknolojilerle beraber gelişen başka alanlarda olmuştur.

Bilgisayarlar yüksek veri depolama hizmetlerini vermeye başlamasından sonra, çalışma hayatı bu teknolojinin nimetlerinden fazlaca yararlanmıştır. Yüksek boyutlara sahip dosyaların artık paylaşılması, sunuculara yüklenmesi hatta çalışanlar arasında pay edilerek işlenmesi gibi birçok mantıksal işlemin bilgisayarlarda yapıldığı gerçeği de iş piyasasına hâkim olmuştur. Yüksek boyutlu dosyaların depolanması ise her zaman masraf ve zaman gerektiren alanlar olsa da, büyük şirketlerin bu alanda diğer şirketlere sunduğu hizmetler masraf ve zaman kaybının bir nebze de olsa önüne geçmeyi başarmıştır. Bu hizmetler genellikle dosya yükleme ve paylaşma hizmetleri veren bulut sunuculara sahip olan şirketlerce verilmekte idi. İlk başlarda hosting denilen barınma ve yayıncılık hizmeti veren şirketlerin yerini artık veri güvenliği ve veri aktarımı şirketleri almıştır. İşte bu dosya aktarım hizmetlerinden olan OneDrive, Google Cloud gibi yüzlerce gigabaytlık dosyaların barınma hizmetlerini sağlamak konusunda önemli adımlar atmıştır. Büyük dosyaların barınması her zaman sorun olsa da, büyük şirketler için bu sorun olmamaktadır. Ancak gelişen dönemlerde bu tarz hizmetlerin artık gereksiz hale gelmesi, şirketlerin bu alanlarda kendilerine özel depolama hizmetleri almasıyla beraber tarihe karışmaya başlamıştır. Sizlere bu makalemizde OneDrive Nasıl Silinir onu anlatacağız.

OneDrive Nasıl Kaldırılır?

Eğer dosya depolama hizmeti almak istemiyorsanız, hatta bu hizmete ihtiyacım yok bu yüzden OneDrive Nasıl Silinir diye soruyorsanız doğru yerdesiniz demektir. Eğer sisteminizden bu programı ve bu hizmeti silmek istiyorsanız yapmanız gereken bilgisayarınızın Denetim Masası alanından bu yazılımın ara yüzünü kaldırmak olacaktır. Bunun için Denetim Masası üzerinden Program Ekle/Kaldır sekmelerini kullanmanız ve bu sekmeler üzerinden yönergeleri takip ederek kaldırmak olacaktır. Ekstra olarak kaldırma yazılımları ile de bu sistemin ara yüzünü artık dosyaları ile beraber silebilirsiniz. Bu silme işleminin yönergeleri ise oldukça basittir. Yapılması gerekenleri zaten yazılım kendi kendine yapmaktadır. Ek olarak dosya arşivinizdeki dosyaları da bu yazılımlarla beraber rahatlıkla silebilirsiniz.

Bu işlemleri yaparken dikkat etmeniz gereken bir konuya dikkat çekelim. Özellikle daha önceki zamanlarda bu sistemde kalan dosyalarınız veya diğer içerikler size lazım olacak ise silme işleminden önce mutlaka bu dosyaları başka bir sunucuya atmak ya da yedek almanız sizin için elzem olacaktır. Çünkü kaldırma programları ile OneDrive silmeye kalkarsanız, artık dosyalar içinde kullandığınız önemli dosyalarında silinme ihtimali söz konusudur. Eğer uğraştığınız bir proje, dokümantasyon veya sunum gibi önemli içerikler ise bu size büyük kayıplar yaşatabilecek hata olabilir. O sebeple OneDrive silinme işleminden önce kendinize ait önemli dosyaları mutlaka başka yere taşımalı ya da dosyaları kopyalamalısınız.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı