MobilTeknoloji

Online Alışverişte Mağdur Olmayın! Dolandırıcılara Dikkat!

Corona virüs nedeni ile insanlar dışarıya çıkmaya korkar oldu ve ihtiyaçlarının çoğunu internetten karşılamaya başladılar. Corona virüsü döneminde internet alışverişinde gözle görülür bir artış oldu.
Ticaret Bakanlığı corona virüs ile mücadele sırasında ortaya çıkan dolandırıcılara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Salgın sonucu alınan tedbirler nedeni ile internet alışverişi yapan vatandaşların mağdur olmaması için dikkatli olmalarını belirtti.

Ticaret Bakanlığı internet alışverişi hakkında yazılı bir açıklama yaptı.
Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada corona virüsü ile mücadele kapsamında, sosyal mesafenin, belirli yaş gruplarınına uygulanan sokağa çıkma yasaklarının, mağazalara uygulanan yeni çalışma saatlerinin ve Avm’lerin kapalı olması gibi tedbirler alınmıştı. Bu tedbirler sonucu vatandaşlar ihtiyaçlarını online alışveriş sitelerinden yapmaya başladı.

Bu zamanda tüketicileri tuzağa düşürmek isteyen fırsatçılar da gün yüzüne çıkabilir.

Sahte isimli alışveriş siteleri aldıkları paralar karşılığında hiç bir ürün gönderimi yapmıyor ya da sizin aldığınız üründen başka bir kalitesiz ürün gönderimi yapıyor. Bu da alıcıları mağdur etmektedir.

Alışveriş Öncesi Satıcı Araştırılmalı!

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada vatandaşların internet üzeri alışverişlerde mağduriyet yaşamamaları için önerilerde bulundu.
Alışveriş yapmadan önce satıcı hakkında adres, sabit telefon, vergi numarası, Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Merkezi Sicil Kayıt Sistemi kaydı, güven damgası gibi bilgilerin olup olmadığına dair araştırma yapılmalıdır. Her hangi bir mağduriyet durumunda bu bilgiler ile hakkınızı arayabilirsiniz.

Alacağınız ürünün diğer satıcılarda ki fiyatını araştırmalı ve online alışveriş yapmayı düşündüğünüz site ile karşılaştırma yapmalısınız. Bu karşılaştırmayı özellikle sosyal medya aracılığıyla yapılan yönlendirmelerde internet sitesine bakmalı ve internet sitesi araç çubuğunun ‘https://’ uzantısı ile başlaması gerekir.

Ödeme yapacağınız zaman satıcı tarafından size 6502 sayılı kanuna göre tüketicilere iletilmesi gereken ön bilgilendirme formları, alınacak mal veya hizmetin niteliği, bedeli, satıcı unvanı gibi bilgilerin kontrol edilmesi önemlidir.

Mesafeli sözleşme ile alınacak ürünlerde bir tarih belirtilmemiş ise en geç 30 gün içinde teslim edilmesi ya da alıcı tarafından 14 gün iade edilip edilmeyeceği ve bedel iadesinin olup olmayacağı öğrenilmeli.
Ödeme esnasında 3 boyutlu güvenlik sistemi (3D Security) veya sanal kartla ödeme imkanları sunan sitelerden alışveriş yapılmalıdır.
İnternet alışverişinden mağduriyet yaşayanlar ise tüketici hakem heyetlerine başvurabilecekler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı