Teknoloji

Online Pc Hız Testi

Yüksek teknolojili sistemlerin gelişmesi ve bilgisayarların performanslarının değişmesi hayatımızı doğrudan etkiledi. Teknolojiyi yakından takip eden veya etmeyen herkes bilgisayarının özelliklerine göre nasıl bir performans gösterebileceğini çeşitli testler yaparak öğrenebilir. Online olarak yapılabilen pc hız testi size doğrudan bilgisayarınızın nasıl bir hızda olduğunu gösterir. Bilgisayar hızı bir çok faktöre bağlıdır. Donanım özellikleri ve yazılım özellikleri bilgisayar hızını doğrudan etkiler.

Bu sebepten bilgisayarınız iyi donanıma sahip olsa da kötü bir işletim sistemi veya yazılım sonucunda düşük performanslı çalışabilir. Yani yazılım ve donanım bir biri ile doğrudan bağlantılı bir mekanizmadır. Bilgisayarınızın hızını ölçen testler donanım performansını ve bilgisayarın verdiği yanıtların sürelerini hesaplayarak bir puanlama sistemi oluşturur. Bu puanlama sisteminin algoritması sizin bilgisayarınızın yanıt süresi ile doğrudan alakalıdır.

Online Pc Hız Testi Nasıl Yapabilirim

Bilgisayarınızı sokmak istediğiniz testi bir tarayıcı üzerinden yapmak size net bir sonuç vermeye bilir. Bunun sebebi tarayıcıların yüksek performans içeren işlemlerde yarattığı manüplasyonlardır. Tarayıcı tarafında oluşacak kasmalar donmalar ve tıkanmalar gerçek verileri yansıtmayacaktır. Bu sebepten bilgisayarınıza hız testi yapmanın en iyi yolu bu iş için yazılmış programları kullanmak olacaktır. Bu programlar aracılığı ile arızalı donanım varsa onu bulabilir ve bilgisayarınızın performansını skorlandıra bilirsiniz.

Pc Hız Testi Programları

Bilgisayarınıza masaüstü bir yazılım kurarak hız testi yapabilirsiniz. Günümüze de kullanılan ve en iyi sonuçları veren bazı hız testi programları ve linkleri;

Bu iki program şuan kullanılan en iyi bilgisayar hız testi programı olarak piyasada yer almaktadır. Aynı zamanda ücretsiz olması ve bilgisayarınıza zarar vermemesinden dolayı bu programı tercih etmeniz doğru sonuç almanız için iyi bir seçenek olacaktır.

Pc Hız Testi Programı Bilgisayarıma Zarar Verir Mi?

Bilgisayarınızı test eden programları kurmadan önce çok dikkatli olmalısınız. Bazı programlar bilgisayarınızın donanımlarına zarar verebilir ve bilgisayarınızı doğrudan etkileyebilir. Bu sebepten öncelikle denenmiş ve olumlu kullanıcı yorumu almış programları denemelisiniz. Aksi halde bilgisayarınıza bazı sıkıntılar olabilir. Pc hız testi yapmak bilgisayarınızı tanımanız için oldukça önemlidir. Aynı zamanda hız testi sonucuna göre bilgisayarınıza yeni donanımlar alabilir veya yazılımdan kaynaklı sıkıntıları çözebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı