Teknoloji

Özel Numara Kapatma

Özel numaralar günlük hayatta birçok kişinin karşılaştığı problemler arasında yer alır. Telefon sapıkları, dolandırıcılar özel numara servisini sıkça tercih etmektedir. Bu gibi durumların önün geçilmesi için telekomünikasyon şirketleri bu alanda güvenlik tedbirleri almıştır. Bunların yanı sıra cihazlardan da özel numara kapatma işlemleri gerçekleştirilebilir.

Kimi zaman kullanıcılar, karşı tarafa numaralarının gitmesini istemediklerinde özel numara servisine başvururlar.

Türkiye’de fiziksel anlamda 3 GSM operatörü bulunurken, 3 GSM operatörünün alt yapısını kullanan 12 adet ise sanal GSM operatörü vardır. Turkcell, Vodafone, Türk Telekom şirketlerinin fiziksel bant kayıtları aracılığıyla faaliyet gösterirken, BİMcell, Wirofoncell, Bursasporcell, Fenercell, POCell, Galatasaray Mobile, KAFKAFcell, Kartalcell, Samsuncell, Trabzoncell, Uğurcell, PTTcell ise Türk Telekom alt yapısı ile sanal olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Sanal faaliyetlerini Türk Telekom aracılığıyla sürdüren firmalarda ise özel numara kapatma servisi aynı şekilde gerçekleşmektedir.

Vodafone Özel Numara Kapatma

Vodafone fiziksel anlamda faaliyet gösteren 3 GSM operatöründen birisidir. Vodafone kullanan kişilerin özel numara servislerini kapatma istekleri doğrultusunda 7046’ya “GIZLI AC” veya açmak isterse “GIZLI KAPAT” yazıp göndermeleri yeterli olacaktır. Vodafone bu servisleri tamamen ücretsiz sağlamaktadır. Özel numaralara açma veya kapatma işlemleri online self servis ve mobil uygulamalar üzerinden de yapılabilmektedir.

Turkcell Özel Numara Kapatma

Turkcell özel numara kapatma sistemine oldukça önem veren GSM operatörüdür. Özel numara kapatma işlemlerinde “*#253#” kısa kodu kullanılarak yapılabilir. Turkcell aboneleri bu kısa kod ile rahatsız eden kişilerden kolaylıkla uzaklaşabilirler.

Türk Telekom Özel Numara Kapatma

Türk Telekom aboneleri de Turkcell firmasının kullandığı “*#253#” kısa kodu ile özel numaralara kapatma işlemini yapabilmektedir. Türk Telekom’un özel numaralara kapatma hizmeti tamamen ücretsizdir.

Tüm sanal operatörlerde aynı kısa kod ile özel numaralara aramaları kapatabilirler.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı