Teknoloji

Pc Hızlandırmak İçin Ne Yapılmalı

Bilişim teknolojilerinin gelişmesi yüksek performanslı yazılım ve programların piyasada önemli yer edinmesine sebep oldu. Hızlı bilgisayar kullanmak herkesin isteyeceği bir durumdur. Hızlı bir bilgisayar için çok yüksek ram, işlemci, ekran kartlı önemli bir faktördür. Bilgisayar donanımları yanı sıra bilgisayar hızına etki eden bir çok faktör bulunmaktadır. Bu sebeple bilgisayarları hızlandırmak için uygulamamız gereken bazı adımlar vardır. Öncelikle bilgisayar neden yavaşlar ona değinelim. Bilgisayarlarımıza yüklediğimiz programlar, harddisk doluluk oranı, açık uygulamalar bilgisayarlarımızın yavaşlamasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda ekranda görünmeyen fakat arka planda çalışan bir çok uygulama vardır. Bu uygulamalar arasında gereksiz olanları kapatmak alacağımız en iyi önemlerden birisi olabilir.

Pc Nasıl Hızlandırılır?

Bilgisayarınıza etki eden ve yavaşlatan sorunların ortadan kaldırılması bilgisayarınızı hızlandıracaktır. İşlemci gücü ve bellek kapasitesine bağlı olarak açık olan programlar ram, işlemci ve ekran kartı tüketimi gerçekleştirir. Bu sebepten bilgisayarımızda kasılmalar meydana gelir.

Sabit Diski Temizlemek

Bilgisayarımızda bulunan harddisk doluluk oranı oldukça önemlidir. Sabit diskimizin %20 ye yakın oranda boş olması bilgisayarımızı hızlandıracaktır. Gereksiz klasör ve dosyaları silebilir veya harici bir diske bu dosyalarınızı yedek alabilirsiniz. Sabit diskler sadece depolama yapmaz okuma ve yazma hızına doğrudan etkisi vardır bu sebepten boş olması oldukça önemlidir.

Sık Kullanılmayan Programları Kapatın

Arka planda çalışan programlardan bazıları sık kullanılmıyorsa kapatılması en doğru seçenek olacaktır. Görev yöneticisini açarak kullanmadığınız programları, işlem sonlandır butonuna basarak kapatabilirsiniz. Mesela torrent kullanıyorsanız ve bir indirme işlemi gerçekleştirmiyorsanız bu torrenti arkaplan da açık kalarak veri göndermesine izin vermeniz bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olabilir.

Masaüstü Temizliği

Masaüstünüzde bulunan dosya ve klasörlerin gereksiz olanlarını temizleye bilirsiniz. Burada bulunan dosya ve klasörler sizin bilgisayarınızda az da olsa bir yavaşlatma etkisi yaşatacaktır. Bu sebepten masaüstünü temiz ve klasörlerle düzenli bir hale getirmeliyiz.

Duvar Kağıtları 

Yüksek çözünürlüğe sahip duvar kağıtları kullanmak ekran kartı işlemcisini yoracak bir durumdur. Aynı zamanda hareketli bir ekran kartı kullanmanız bu işlemin sürekli tekrar etmesini sebep olacağından dolayı bilgisayarımıza sade ekran resimleri koymamız iyi olacaktır.

Donanım Yardımı İle Bilgisayar Hızlandırma

Bilgisayarınız için alacağınız yüksek performanslı donanımlar bilgisayarınızı hızlandıracaktır. Bilgisayar donanımlarınızı değiştirmeye sabit diskinizden başlaya bilirsiniz. Öncelikle yeni dönemde ssd diskler oldukça önemli bir yere sahiptir. Sizde bilgisayarınıza ssd bir disk takabilirsiniz. Sonra ramleri yükseltmelisiniz. Ramler geçici hafıza işlemi görmektedir. Bu sebepten mhz hızı yüksek bir ram almanız sizin için iyi olacaktır. Son olarak ekran kartını değiştire bilirsiniz. Yüksek performanslı oyunları oynamak için güncel ve iyi bir ekran kartı hayatımızın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Bu sebepten sizde bu sıralama ile bilgisayarınızı hızlandıra bilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı