Teknoloji

PC Uyku Modunda İnternet Kesiliyor Sorunu

Bilgisayar kullanan kişilerde uyku moduna geçiş zamanı internet kesilmesi sorunları yaşanmaktadır. Özellikle de bu sorunlar PC (Personal Computer) ve dizüstü bilgisayarlarda yaşanmaktadır. En çok bu soruna masaüstü bilgisayarlarda rast gelinir. Uyku moduna geçiş zamanı internet bağlantısının kesilmesi aslında bilgisayarınızda bir arılanma olduğu anlamına gelmez. Sadece bilgisayarın işletim sistemi fazla tasarruftan kaçınmak için bu işlemi otomatik olarak yapar. Ayrıca uyku modu geçişi yapıldığı zaman bilgisayarın birçok parçası enerji tasarrufu için kullanımını durdurmaktadır. Uyku modunda hiçbir işlem yapmadığınız için işletim sistemi de kapanmasını uygun görmektedir ve bu şekilde tasarruf etmektedir. Ancak bunun karşısını almak için yapabileceğiniz birkaç adım bulunmaktadır.

Bilgisayar Uyku Moduna Geçince İnternet Bağlantısı Gidiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Eğer Windows 7/8/10 işletim sistemlerinden birini kullanıyorsanız uygulamanız gereken işlemler şu şekildedir: Denetim Masası/Tüm Denetim Masası Öğeleri/Güç Seçenekleri/Plan Ayalarını Düzenle. Buraya kadar adımları sıra ile takip ettikten sonra karşınıza Pilde ve Prize Takılı adlı iki seçenek çıkacaktır. Bu seçeneklerin altında bulunan “Bilgisayarı uyku moduna geçir” bölümünün karşısındakileri değiştirerek “Hiçbir şey yapma” seçeneğini işaretliyoruz. Ardından değişikleri kaydet dedikten sonra artık bilgisayarınız uyku moduna geçmeyecek ve internet kesiliyor sorunu ile karşılaşmayacaksınız.

Eğer bilgisayarınızın uyku moduna gittikten sonra internetinin kesilmesini istemiyorsanız uygulayabileceğiniz ikinci bir alternatif yol da bulunmaktadır. Bunun için ilk önce win+R tuşlarını aynı anda basıyoruz ve ardından çalıştır penceresine “devmgmt.msc” komutunu yapıştırıp enter`a basıyoruz. Bu işlemin ardından aygıt yöneticisi başlatılacaktır. Burada açılan pencerede ağ bağdaştırıcısı yazısının üzerine tıklıyoruz ve aşağıdan internete bağlandığınız aygıtı seçerek sağ klik yapıp özellikler diyoruz. Ardından güç yönteminin üzerine tıklıyoruz ve “güç kazancı sağlamak için, bilgisayar bu aygıtı kapatın” yanındaki tiki kaldırıyoruz. Kaldırdıktan sonra “tamam” diyerek çıkıyoruz. Adımları sırası ile düzgün bir şekilde uyguladıktan sonra PC uyku modunda internet kesiliyor sorunu ortadan kalkmış olacaktır.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı