Teknoloji

PlayStation 5 Ne Kadar İyi?

Sony tarafından geçen günlerde yapılan açıklamada merakla beklenen PlayStation 5’in teknik özellikleri duyuruldu. Bu teknik özelliklerin açıklanması ile birlikte PlayStation 5’in alanına getirdiği yeniliklerin özellikle PlayStation 4’ten ne kadar iyi olduğu tartışılmaya başlandı.

Merkezi Japonya olan teknoloji devi Sony, geçtiğimiz günlerde oyun konsolu PlayStation 5’in hangi teknik özelliklere sahip olacağını açıkladı. Oyun severlerin merakla beklediği özellikleri ise firmanın yaptığı açıklama ile oyun severleri tatmin etmiş gibi görünüyor.

Konsol oyunlarına meraklı olanlar çok uzun zamandır PlayStation 4 ile oyun oynuyorlar. Fakat gelişen teknolojiler ve artan istekler kapsamında bir süredir PlayStation 5’in yakında piyasa çıkacağı konuşuluyordu. Firma da bu isteklere kayıtsız kalmadı ve resmi olarak PlayStation 5’in teknik özelliklerini paylaştı.

PlayStation 5’in PlayStation 4’e Göre Farkları Neler?

PlayStation 5 özellikleri ile şuanda en güncel olan konsol PS 4’e göre bir hayli gelişmiş durumda. PlayStation 4, 8x Jaguar çekirdeğe sahip ve 1.6 GHz işlemci kullanırken PlayStation 5 8x Zen 2 çekirdeği kullanacak ve işlemci olarak da 3.5 GHz kullanacak. Arada neredeyse iki katına çıkarılmış bu işlemci farkı, görsel açıdan daha akıcı ve gerçekçi oyunların oynanacağını haber veriyor. Ayrıca PlayStation 5’in RAM kapasitesi de 2 kat oranda artmış durumda. Böylece yeni çıkacak bu konsolda 16 GB GDDR6 RAM bulunacak.

Oyun konsolları için en önemli konu ise grafik işlemciler. Sony, bu zamana kadar çıkardığı konsolların aksine PlayStation 5’te çok ciddi bir güç sunmayı hedefliyor. Grafik işlemcinin yeni konsolda 36 CU değerinde ve 2.23 GHz’de çalışması hedefleniyor.

Bir diğer önemli konu ise PlayStation 5 depolama alanında da büyük bir fark yaratıyor. PlayStation 4 bilindiği gibi 500 GB kapasiteye sahipti. PlayStation 5 ise daha hızlı olan SDD kullanıyor ve tam 825 GB kapasiteli olması bekleniyor. Özellikle Xbox’a da marka bu sayede önemli bir fark yaratıyor. Bu sayede genel hızının çok artacağını ve eşsiz bir oyun deneyimi sunacağı anlaşılıyor. Oyun severleri meraka düşüren PlayStation 5’in resmi çıkış tarihi ise henüz açıklanmış değil.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı