Teknoloji

PlayStation 5 Teknik Özellikleri Belli Oldu

Playstation 5’in teknik özellikleri merakla bekleniyordu. Playstation 5’in teknik özellikleri düzenlenen bir sunum ile tanıtıldı.

Mark Cerny tarafından yapılan sunumda Playstation 5’in teknik özellikleri ile birlikte Playstation 4’teki değişiklikler de belirtildi.

PlayStation 5’in Teknik Özellikleri Neler?

PlayStation 5, Depolama; Custom 825GB SSD, Optik Sürücü; 4K UHD Blu-ray Drive, RAM ;16GB GDDR6/256-bit, CPU;8x Zen 2 Cores at 3.5GHz (variable frequency)GPU;10.28 TFLOPs, 36 CUs at 2.23GHz RDNA 2, GPU Mimarisi; Özelleştirilmiş RDNA 2 özellikleri ile geliyor. 3 boyutlu ses desteği, HRTF ayarı ile beraber sesin kulağımız tarafından 360 derece olarak algılanabilmesi imkanını sunuyor.

PS5’te en çok dikkat edilen özelliklerden birinin SSD olduğu belirtildi. Sadece saniyenin 1/4’i gibi bir zamanda 2 GB’lik verinin yüklenebileceği, yükleme ekranlarının bile görülmeyeceği ifade edildi. PS5’in 1 saniye sonrasını dahi önbelleğe atacağı belirtildi. Yükleme süreleri ve yapımcılara sağlayacağı kolaylık açısından dikkat çeken PS5’e Custom Flash Controller desteği de eklendi. Ayrıca PS5 SSD’si saniyede 5.5 GB okuma yapabiliyor.

PlayStation 5 teknik Özellikleri Belli oldu

PS5’te harici disk desteği de olacak.

Geriye Uyumluluk Nasıl Olacak?

PS4’e göre %64 daha fazla transistore sahip olan PS5’te, geriye uyum konusunda da donanımsal değil yazılımsal destek verildiği açıklandı. PS5, PS4 oyunları geriye uyumluluk desteğine sahip olacak. Konsol Ray Tracing ve Global Illumination desteklediğinden, bu sistemleri çok daha düşük güçte tam performans çalıştırabilecek.

GDC fuarında tanıtılması beklenen Playstation 5’in bu şekilde tanıtılmasını fazla teknik bulanlar oldu, fakat fuarın ertelenmesi sonucunda firmalar ürünlerini özel sunum ve online şekilde canlı yayınlarla tanıtmıştı.

PlayStation 5 teknik Özellikleri Belli oldu

Coronavirüs nedeniyle ertelenen GDC Fuarı’nda pek çok ürün gibi Playstation da tanıtılamadı. Meraklıları tarafından heyecanla beklenen PS5’in teknik özellikleri açıklansa da tasarımı konusunda pek bilgi verilmemiş olması dikkat çekti.

GDC gibi MWC ve daha pek çok teknolojik aletin, otomobilin tanıtıldığı fuar ve organizasyonlar coronavirüs tarafından ertelenince; teknolojik aletlere ilgi duyanlar, bu ürünleri deneyimleme fırsatı bulamadan sadece online olarak takip etmiş oldu. Bu durumun ne kadar süreceği ve daha ne kadar etkinliğin erteleneceği bilinmiyor ama teknolojik alet, oyun konsolları, telefon ve otomobil üreticileri bir süre daha ürünlerini online olarak tanıtmaya devam edecek gibi görünüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı