Teknoloji

Podcast Nedir Nasıl Yapılır?

Podcast, ses dosyalarının binlerce kişiyle internet üzerinden paylaşılmasını sağlayan, 2004 yılından bu yana yoğun ilgi gören bir yapıya sahiptir. Aslında iki kelimenin birleşiminden oluşur; ‘iPod’ ve İngilizcede yayın anlamına gelen ‘Broadcast’. Hem Türkiye’de hem de diğer ülkelerde, belirli bir konu hakkında veya genel bir sohbet havasıyla paylaşılan kayıtlarda ön hazırlık ve içerik bölümleri doğrultusunda mikrofonla kayıt alınıyor.

Podcast Nasıl Yapılır?

Ücretsiz bir şekilde kayıt yapmak istiyorsanız, kullanabileceğiniz ücretsiz ve kaliteli en iyi program Audacity olacaktır. Bununla hem kolay bir şekilde kayıt yapabilir hem de direkt olarak ses ayarlamalarını daha anlaşılır bir süreçte yönetebilirsiniz. Podcast yapılması için dikkat edilmesi gereken durumların başında, sürenin ne kadar olacağı ve hangi konuya yönelik nasıl bir hazırlık yapılacağı geliyor. Podcast süresi tamamen sizin tarafınızdan belirlenecek olsa da, bu kayıtları parçalar halinde oluşturabilir ve farklı zamanlarda da yayınlayabilirsiniz.

Genellikle 5 ila 20 dakika arasında olan kayıtlar yoğun ilgi görürken, saatler süren ve insanların ilgi göstermeyeceği konularla ilgili paylaşım yapılan durumlarda ses kayıtlarına ulaşan kişi de azalıyor. Ses kayıtlarının kaydedilmesi ve sistemde yönetilebilir olması için Lame MP3 Encoder paketinin yüklenmesiyle birlikte, montaj yapabilir ve tüm işlemleri istediğiniz gibi gerçekleştirebilirsiniz.

Kaydın yapılmasının ardından, elde edilen ses kaydının sunucuya yüklenmesi ve insanlarla paylaşılması için Internet Archive sisteminden yararlanabilirsiniz. Masraf oluşmasını engellemek ve internet üzerinden ücretsiz bir şekilde paylaşım yapabilmek için ücretsiz programlardan yararlandığınızda, büyük bir masraftan da kurtulmuş olacaksınız.

Podcast Nasıl Dinlenir?

Podcast dinlenmesi için özel olarak uygulamaların indirilmesi, üyeliklerin yapılması gibi bir süreç gerekmiyor. Tek gerekli olan bir ses dosyasıdır. Ses dosyası olarak da genellikle MP3 tercih ediliyor. Bunun için MP3 çalar kullanılabileceği gibi, bilgisayardan, telefondan veya tabletten de bu kayıtları dinleme olanağına sahip oluyorsunuz. Apple Music ya da Spotify gibi uygulamalar son dönemlerde podcast yayınlarına ön plana çıkarmaktadır. Podcast paylaşımlarının ve yayınlarının yapıldığı platformlar üzerinden her bir ses dosyasının indirilmesi mümkün oluyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı