Teknoloji

Portre Fotoğrafta Lens Ve Makine Seçimi

Portre fotoğraf çalışmaları her dönem popülerliğini koruyor. Etkileyici portreler her alanda olduğu gibi günümüzde sosyal medya paylaşımlarında da oldukça önemli yere sahip.

Pek çok kişinin aklına fotoğraf ve portre çalışmaları denilince ekipman geliyor. Portre fotoğraf çekerken hangi fotoğraf makinesi ve lensler seçilmeli? Makinenin ayarları nasıl yapılmalı? soruları ise üzerinde sürekli konuşulan konular arasında yer alıyor.

Portre Nedir? Çekilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kelime olarak insan yüzü için kullanılan portre aslında fotoğrafı çekilen kişinin duygularını ve karakterini ortaya koyan fotoğraf türüdür. Portre dendiğinde ilk olarak vesikalık fotoğraflar düşünülse de sadece modelin yüzünün çekildiği portreler olduğu gibi bir portre boy ya da bel çekim de olabilir. Önemli olan karakteri fotoğrafa yansıtabilmektir. Gözlere netleme yapılarak başlanılabilir, kimi zaman arka plan net kimi zaman flu olabilir. Fakat modelin arka planında hareketli ya da çok dikkat çekecek objeler var ise, portrenin etkisini artırmak açısından arka planın flu olması doğru bir seçim olacaktır. Portre çekerken dikkat edeceğimiz diğer önemli iki konusu ise, doğru diyaframı ve doğru odak uzaklığı seçimini yapmak olacaktır.

Nasıl Bir Makine Tercih Edilmeli?

Portre için full-frame ya da crop factörlü makineler kullanılabilir. Özellikle daha önce kullanılan markaya ait bir makine tercih edilebilir. Amatör olan fotoğrafçıların  5000 liranın altında bir makineyi tercih etmesi yeterli olacaktır. Fotoğraf makinesinin özellikleri belirlenmeden önce ayrılan bütçeye de net bir şekilde karar verilmelidir. Ayrılan bütçe dahilinde en uygun makine seçilmelidir.

Başlangıç aşamasında daha önce deneyimlenen bir makinenin seçilmesi ya da rahat kullanımlı bir makinenin tercih edilmesi önemlidir.

Canon mu Nikon mu Tercih Edilmeli?

Portre İçin Lens Ve Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Aslında bir makinede önemli olan konu sensör ve objektiflerdir. En öneli özelliğin megapiksel olduğu düşünülür fakat  megapikselin çok yüksek olması her zaman fotoğrafın da çok iyi olduğu anlamına gelmez.

Genel olarak Nikon’un aksesuarlarının oldukça pahalı olması açısından başlangıç aşamasında bir fotoğrafçının Canon’u tercih etmesi daha çok önerilir. Portre çekimleri için Canon 6D, Nikon D610 tercih edilebilir. Full-frame ve yarı profesyonel bu iki makine amatör fotoğrafçılar için oldukça uygundur.

Canon 5DS, Nikon D810, Canon 1D X Mark II ya da  Nikon D5 gibi makineler de bütçeye göre tercih edilebilir. Ayrıca Sony a7R II de tercihler arasında yer alabilir.

Portre İçin Lens Ve Makine Seçimi Nasıl Olmalı?

Lens Seçimi ve Diğer Ekipmanlar Nasıl Olmalı?

Geniş açılı lensler ve zoom lensler görüntüde bozulmaya neden olduğu için pek sık tercih edilmez. 50m ila 200mm aralığındaki mercekler portre için uygun merceklerdir. 50mm f1.2, 85mm f1.2 ve 100mm f2.8 tercih edilebilir.Tamron,Zeiss ve Sigma lensler de Canon ve Nikon dışında seçenek arayanlar için iyi birer örnek. Tepeflash,paraflash,reflektör,softbox diğer önemli ekipmanlar arasındadır. Ancak bu konuda da bütçe, tercihleri belirleyen en önemli faktör olduğu için başlangıç aşamasında en uygun fiyatlı ekipmanları tercih edebiliriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı