Teknoloji

Programsız C Diskini Nasıl Genişlete Bilirim?

Genişletme işlemleri yazılımların farklılaşmasına göre değişkenlik göstermektedir. Çeşitli programlarla bu işlemler yapılsa da programsız C diskini nasıl genişlete bilirim? Olarak sorulan sorulara verilecek yanıtlar da vardır. Öncelikle kullanım sağlanacak programlar verilerinize zarar vereceği için dik yönetiminden bu işlemi yapabilmeniz mümkündür.

Buradan yerel disk C genişletme işleminizi programsız olarak ve veri kaybı yaşamadan yapabilirsiniz. Öncelikle bilgisayarınızdan yerel disk C kısmına girerek 1 GB alan kaldı ya da bu alanın örnek olarak 80 GB genişletme düşünüyorum dediğinizi var sayalım.

Bu işlemi yaparken, C dikinin genişletilmesi işleminin tüm adımları bilgisayarın yönet kısmından depolama seçilerek daha sonra disk yönetimine tıklayarak dosyalarınızı başka yere yedekleyin. Buradan birim sil dedikten sonra ise yerel disk D olmuş olduğu kısma ayrılmamış yazacaktır. Daha sonra ise yerel disk C sağ tıklayıp birimi genişlet diyebilirsiniz.

Windows 10 C Diskini Genişletme

Disk genişletme işlemleri yazılımlara göre değişkenlik göstermektedir. Öncelikle yerel dik C olarak genişletme işlemlerinizi yapmanız kolaydır. Bu işlemler disk bölümleri olarak fiziksel disk üzerinden yapılabilmektedir. Programsız C diskini nasıl genişlete bilirim? Sorusuna verilebilecek bir yanıttır.

Öncelikle klavyenizden Windows+X tuşları ile basarak açılan menü üzerinden disk yönetimi olarak giriş yapıp daha sonra ise küçültmek istenen D sürücüsü üzerine sağ tıklayıp buradan küçültme işlemi yapabilirsiniz. Bununla birlikte genişletme işlemi de yapabilirsiniz. Genişletme işlemi ise C sürücüsüne aktarılmak istenen miktarı seçim sağlayarak işleminizi C sürücüsüne sağ tıklayarak birimi genişlet olarak seçebilirsiniz.

Format Atmadan Disk Büyütme

Bu işlemleri Windows üzerinden disk genişletme şeklinde nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız,  yazımızı okumaya devam edin. Formatsız bir şekilde disk büyütme işlemlerini yapmak zor bir işlem değil. Özellikle programsız C diskini nasıl genişlete bilirim? Tarzındaki sorular sorulmaktadır. Bu işlemlere başlamadın önce ise sizlere uyarılarımız olacak.

Genişletme işlemini yapacağınız alanların önemli bilgileriniz var ise bunların yedeklemesini muhakkak yapmalısınız. Daha sonra ise sağ tuş ile karşınıza çıkan seçeneklerle yönet kısmına tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra bilgisayar yönetiminden depolama yazısına tıklayarak disk yönetimini seçerek işlemlerinizi ve disk büyütme işleminizi yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı