Teknoloji

Projektör Ne Kadar Elektrik Yakar?

Eskiden okullarda basit sistem olarak kullandığımız bu cihazlar teknolojiyle beraber oldukça değişim geçirdi. Eğitim dışında birçok alanlarda kullanılan bu cihaz nasıl değişim geçirmiş inceleyelim. Ayrıca projektör nedir? Nerelerde kullanılır? Projektör ne kadar elektrik yakar? Yıllar içinde gelişimi? Gibi birçok soruya bu yazımızda yanıt bulacağız. Öncelikle projektör nedir ile konumuza başlayalım.

Projektör Nedir Nerelerde Kullanılır?

Projeksiyon cihazı da diyebileceğimiz bu cihaz, içinde bulundurduğu ışık kaynağıyla, başka kaynaktan aldığı görüntüyü değiştirerek yansıtır. Projektörün dış kısmında bulunan lens yardımıyla görüntü duvara yansıtılır.

İyi bir projektör yüksek çözünürlüğe sahip olmalıdır. Işık gücü ve parlaklık da iyi bir projektörün taşıdığı en önemli özelliklerdir.

Projektör ne kadar elektrik yakar? Cevabından önce kullanım alanlarıyla ilgili biraz bilgi edinelim. Projeksiyon cihazları eğitim amaçlı okullarda, tanıtım yapmak için iş yerlerinde, evlerde ise sinema, maç keyfi için kullanılır. Projeksiyon cihazları en büyük ebatlı televizyonlardan bile daha geniş alana görünü aktarır. Görüntü ebatları neredeyse 500 inc’e kadar aktarım sağlayabilir. Kendi küçük işlevi büyük bir cihazdır.Bir çok alanda kullanılabilmektedir.

Gelişen teknolojiyle projektörler de değişim geçirdi. Eski zamanlarda kullanılan projektörler artık eskisinden daha . Kurulum bakımından da kullanıcıya büyük kolaylık sağlamakta. Arıza durumunda ya da bakım zamanı geldiğinde maliyetlerde  eskiye oranla daha düşük. Eskiye nazaran günümüzde daha fazla kullanım alanı olduğundan geliştirilmiş seçenekleriyle önemli bir konuma sahip.

Projeksiyon Görüntü Oluşumu ve Projektör Çeşitleri

Projeksiyon da ışık kaynağından çıkar, filtrelerden geçer, renkler birbirinden ayrılır, ayrılan renkler yansıtılarak tüpte toplanır ve son şeklini alır. Lens yardımıyla duvara aktarılır.

Projeksiyon sistemlerinde görüntüyü pikseller oluşturur. İşlenmiş haldeki en küçük parçalar piksel olarak adlandırılır. Herhangi bir resmi açın. Açtığınız resmi ekranda büyütün bu şekilde pikselleri görebilirsiniz. Görüntü bu piksellerin birleşmesiyle elde edilir.

LCD Projektörler: 3 farklı cam bulunmaktadır

LED Projektörler: En çok tercih edilen projektörlerdir. Sebebi dayanaklı olması

DLP Projeksiyon. Bu saydıklarımız projeksiyon çeşitleridir.

Projektör ne kadar elektrik yakar? 200 watt elektik yakar.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı