Teknoloji

Ramazan Pidesi Satışları Hakkında Yetkililerce Açıklama Geldi!

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan tedbirler kapsamında 81 il valiliklerine gönderilmiş olan Ramazan tedbirleri genelgesinde iftara 2 saat kala yapılan pide üretim yerlerinin durdurulmayacağı ifadesini pide satışlarını kapsamadığı özellikle belirtildi.2 saat kaldığında pide üretiminin durdurulacağı ifadesi paylaşılmıştı. Bu ifadenin pide satışlarını kapsamadığı öğrenilmiş oldu.2 saat öncesinden tüm üretim duracak ancak pide satışlarında herhangibi kısıtlama yada engel  olmayacağı belirtilmiş oldu.

Yeni tip olan korona virüsü (Kovid-19) salgını sebebiyle her yıl düzenlenen Ramazan ayı etkinliklerinde, bu yıl Ramazan ayı toplu katılım gösterilen iftar, sahur gibi kalabalık insan gruplarını bir araya getiren her türlü iftar ve etkinliklerin çadırlarına herhangibi müsaade’ye yer verilmeyeceği belirtilmiş oldu.

Müsaade edilmeyecek olan kalabalık insan gruplardan birisi de sıcak pide kuyrukları olacak.Elde edilen kesin bilgilere göre Ramazan pidelerinin satışı ve üretimi hususunda ince bir detay daha bulunmakta. İçişleri Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu bazı genelgelere göre, “Ramazan süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek muhtemel pide kuyruklarının oluşturabileceği yoğunluk Kovid-19 salgın riskinin artıracağı düşünülerek  fırınlardaki pide ve ekmek üretimi ile özel siparişler iftardan yaklaşık 2 saat önce sonlandırılacak” ifadesine yer verilmişti.

Fakat bu ifade pide satışlarını kapsamadığı belirtildi.Buradan çıkarılabilecek muhtemel sonucun ortalama 2 saat öncesinden üretimin durdurulması fakat satışın herhangi bir yasak yada önlem olmadıkça devam edebileceği anlaşılabilmektedir.

Tüm bu çaba ve gayretlerin ülkemizin gündeminde olan salgın korona virüsü (Kovid-19)’un bulaşmasını ve yayılmasını önlemek maksadıyla yapıldığı herkes tarafından düşünülmektedir.Bakanlık açıklamalarından da anlaşılacağı gibi önceden sık sık karşılaşılmış olan izdiham günlerinden ders çıkarıp, toplu durma’nın engellenmesi amaç edinilmiştir.Bu hususta tüm çevremizdeki insanları bilgilendirmeli ve bilinçlendirmeliyiz.Zira ailemiz ve arkabalarımız bize en yakın insanlardır.Bir kişiden onlarca kişiye virüsün yayıldığı düşünüldüğünde, hepimiz bir risk faktörüyüz.Bu sebeplerden ötürü Ramazan pidelerinin kuyrukları azaltılmaya yönelik tedbirler alınmaya başlanmış durumdadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı