Teknoloji

Renkli Yazıcı Mı Kullanmalıyım Siyah Beyaz Yazıcı Mı?

Bir işletme için en masraflı rutin giderlerden biri de baskıdır. Belge yönetim sistemleri ve işbirliği araçları gibi dijital teknolojilerin ortaya çıkmasına rağmen, çoğu işletme yazdırmaya, kağıt ve mürekkep sarf malzemelerini karıştırmaya devam ediyor. İşletmeniz herhangi bir derecede basılıyor veya kopyalanıyorsa, siz veya kuruluşunuzdaki birisinin bu makineler için mürekkebi düzenli olarak değiştirmeniz gerekir. Bunun için en pahalı yolun aranması gereken birçok işletme var: Siyah-beyaz baskı mı, yoksa renkli mi? Renk göründüğü kadar pahalı mı?

Renkli Baskı Ve Fotokopi Maliyeti

Siyah mürekkebin renkli mürekkepten önemli ölçüde daha ucuz olduğu yaygın olarak algılanmaktadır. Bununla birlikte, maliyetler mürekkep, makine ve kullandığınız kağıdın markalarına göre değişebilirken, siyah ve renkli mürekkep arasındaki maliyet farkı her zaman kolay değildir. Baskı dünyasındaki en büyük mitlerden biri, renkli mürekkebin katlanarak siyahtan daha pahalı olmasıdır. Olmak zorunda değil. Hedeflerinizi baskı modelinizle değerlendirmeniz ve daha iyi bir görüntü elde etmek için maliyet karşılaştırması yapmanız gerekir.

tonerli yazıcı çeşitleri

Muhtemelen keşfedeceğiniz şey, baskı maliyetlerinin büyük ölçüde değişmesidir. Mürekkebi ve mürekkep püskürtmeli veya lazer yazıcı kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak mürekkep maliyeti, değiştirilen renkli mürekkep kartuşu için 20 ila 100 dolar arasında değişebilir ve siyah mürekkep kartuşu için 5 ila 50 dolar arasında değişebilir. Sayfa başına maliyet gelince, ortalama bir siyah-beyaz kopya yaklaşık 5 kuruş, ortalama bir renkli kopya 10 ila 15 kuruş olabilir. Kullandığınız fotokopi ve mürekkep markasına ve gerçekte ne kadar sayfa yazdırdığınıza bağlı olarak, maliyet önemli ölçüde farklılık gösterebilir.

Yazıcınızdan En Yüksek Değeri Elde Etme

Belki de mürekkebin kendisi maliyetlerinizi değil, yazıcıyı zorlamaktadır. Yazıcılar, sayfa başına maliyet, bakım gereksinimleri ve sarf malzemeleri bakımından büyük ölçüde değişiklik gösterir. Kitapçıkları ve canlı sunumları şirket içinde basması gereken bir kurumun, temel bir masaüstü yazıcı ile birlikte küçük bir işletmeden çok farklı ihtiyaçları var.

Ama satın alabileceğiniz en verimli yazıcı hangisidir? Genellikle, çok işlevli bir yazıcı (MFP) satın alarak işiniz fotokopi makinesinden en yüksek değeri elde eder. Bir şirket içi MFP kullanarak yazdırma maliyetiniz mümkün olan en düşük olacaktır. MFP’ler bir yatırımdır, ancak uzun vadede, renkli bir sayfa için yalnızca 5 kuruşa, siyah beyaz bir reklam için 1 kuruşa mal olur. Renkli baskı işiniz için bir öncelik ise, bunu yapmanın en uygun yolu MFP’ye yatırım yapmaktır. Şirket içi ve büyük çalışma grupları için uygun olan modellerin yanı sıra ev içi iş ve daha az sıklıkta baskıya uygun modeller de vardır. Başlamak için iyi bir yer, ne sıklıkta baskı yaptığınızı ve ihtiyaçlarınızın neler olduğunu düşünmektir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı