Teknoloji

Robotlar İnsan Davranışlarını Değiştiriyor!

Teknolojinin gelişmesi ile doğru orantılı olarak robotlar ve yapay zekâ Dünya’nın her yerinde faaliyete girmeye başladı. Yapay zekânın insan hayatına girmesiyle birlikte hem iş hayatında hem de özel hayatta birçok değişiklik ve yenilik yaşayan insanoğlu bu değişime alışmaya çalışırken yapılan bir araştırma ile farklı bulgular ortaya çıktı.

Robotlar ve insanlar arasında yapılan testlere göre robotlar verdikleri tepkiler ile insan davranışlarını değiştirmeyi başardı.

Robotlar İnsanların Tepkilerini Nasıl Değiştiriyor?

Yale Üniversitesi uzmanları tarafından yayınlanan araştırmaya göre robotlar karşılarındaki insanların birbirlerine olan davranış ve tutumlarını değiştiriyorlar. Yapılan araştırmadaki asıl amaç üç insan arasındaki etkileşimi bir robotun hangi yönlerden değiştirebileceğiydi. Araştırmada kullanılan robot testin belli bir bölümünde “Üzgünüm çocuklar, bu turda hata yaptım” demek için programlanmıştı. Robotun bu itirafı sonucunda katılımcılar birbirleri arasında daha açık konuşmaya başlamışlardır. Bir başka test grubunda ise konuşmayan bir robot hazırlanmıştır. Bu gruptaki katılımcılar birbirleriyle konuşmayı reddetmişlerdir.

Robotlar İnsanların Davranışlarına Yön Verebilir

Deneylerin tamamlanmasının ardından sonuçlar, ‘Proceedings of the National Academy of Science’ dergisinde tüm dünya ile paylaşıldı. Yale Ağ Bilimi Enstitüsü’de görev alan ve araştırmanın başyazarı olarak adından söz ettiren Margaret L. Traeger, Robotların doğrudan etkileşimde bulundukları insanların davranışlarını etkileyebileceğini ve çalışmaların, robotların insan/insan etkileşimlerini etkileyebileceğini gösterdiğini ifade etti. Traege aynı zamanda araştırmanın robotlarla insanların ekip olarak daha etkili iletişim kurabileceğini gösterdiğini belirtti.

Araştırmanın Yapılma Şekli Nedir?

Araştırmaya katılan insan sayısı 153 iken kullanılan robot sayısı 3 ile sınırlandırıldı. Toplam 51 farklı gruptan oluşan çalışmada her 3 kişiye etkileşime girecekleri 1 robot ayırıldı. Araştırmanın içeriğinde yalnızca sözlü etkileşim yoktu. Aynı zamanda tüm araştırma gruplarındaki üç insan ve bir robot demiryolu inşa etme temalı bir oyunu oynadılar. Her bir grup oyunu 30 tur oynama mecburiyetinde bırakıldı. 51 oyun grubuna rastgele seçilen üç robottan biri verildi.

Her araştırma grubundaki robotun tepkileri farklıydı. Bazı robotlar sessiz bir yapıya sahipken bazı robotlar soğuk ve sadece iş odaklı konuşmalar yapmak için tasarlandılar. En etkili iletişim yaratan robot ise hatalarını kabul eden ve şakalar yapan tasarımdaki robot oldu. Araştırmacılar yayımladıkları sonuçlar arasına basit oyunların ve sosyal etkileşimin robot teknolojisi ile birleştiğinde insan algıları üstünde etkili bir gücü olduğunu da belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı