Teknoloji

Robotlar Yanılıyor mu?

Günümüzde fazlasıyla yaygın olan robotlar pek çok alanda insanlara yardım etmektedir. Ancak birçok alanda yardım etmeleri için yardım edecekleri alanı bilmeleri gerekmektedir. Fakat bu öğrenmedurumu insanlarda olduğu gibi olmamaktadır. Robotları oluşturan bilişimcilerin robotlara sahip olmasını istediği özellikleri yüklemeleri gerekmektedir.  Bunun için de robotlarda taklit gündeme gelmektedir.

Robotlarda Öğrenme Süreci

Oysa insanlarda bu durum böyle değildir. Daha küçük bir bebekken ilk öğrenmeler başlamaktadır. Bebekler deneme yanılma yoluyla yahut ebeveynlerini taklit etme , izleme ve gözlemleme yöntemiyle pek çok konu ve hareketin öğrenilmesini gerçekleşmektedirler.  Ancak robotlar öyle değildir. Robot bilimciler robotlara bilmeleri gereken durum ve hareketleri oluşturma aşamasında kodlayarak robotun içerisine yerleştirmektedirler.  Ancak bilim insanlarının yeni çalışmaları ile robotların da bebekler gibi keşif ve deneme yanılma yoluyla öğrenme işlevi kazandırılacağı söylenmiştir. İnsanları izleyerek ve onların hareketlerine bakarak kendi hareketlerini geliştirme yoluna gideceği robotların üzerinde çalışmalar hala daha devam etmektedir. Yeni geliştirilen bir yöntemle, robotların ilk başta anlayabileceği bir durumlara ait , hareketlerin gösterilmesi hedeflenmiştir. Bebeklerin üzerinde inceleme yapan bilim insanları hem taklit yoluyla hem de oynadıkları oyunlar ile bu kadar hızlı bir öğrenme sağladıklarını tespit etmişlerdir. İncelemelere göre bebekler; oynadıkları oyunlar her ne kadar yetişkin bireylere garip gelse de onların bilişsel gelişim ve becerilerini geliştirme de etkili olduğu ispat edilmiştir. Bir önceki oyunda öğrendikleri strateji ve herhangi bir kuralı akıllarında tutarak diğer oyunda farklı bir şekilde kendi tarzlarına uygun olarak geliştirip deneme yanılma yoluyla buldukları ispatlanmıştır. Buna göre robotlar üzerinde deney yapan bilim insanları , ilk olarak insan hareketlerini takip etmelerini sağlayacak bir simülasyon deneyi gerçekleştirdiler.  Daha sonra taklit yeteneğini geliştirecek bir deney inşa etmişlerdir. 

Birinci deneyde insan hareketlerini takip etmeyi öğrenen robot bunları kafasında şemalandırarak anlamaya çalışmaktadır. Daha sonra kafasında şemalandırdığı bu hareketleri kendisi denemeye başlar bu evre de taklit evresidir böylelikle tıpkı bebekler gibi robotlar da takip ve taklit yollarıyla öğrenme aşamasını sağlamaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı