Teknoloji

Router Nedir ve Nasıl Çalışır?

Yönlendirici, en azından genellikle yönlendirici olarak adlandırdığımız genel ev ağı aygıtı, yerel ev ağınız – kişisel bilgisayarlarınız ve diğer bağlı aygıtlar gibi – ve internet gibi iletişimi sağlayan ağ donanım parçasıdır.

Evlerde ve küçük ağlarda kullanılan yönlendiriciye yerleşim ağ geçidi denir, ancak bunları asla bu şekilde görmezsiniz.

Router Nedir?

Yönlendirici, izinsiz girişlerden ağa giden ilk güvenlik hattıdır. Yöneltici üzerinde en üst düzeyde güvenlik sağlamak, bilgisayar sisteminizi ve bilgilerinizi saldırılara karşı korumanın en iyi yoludur.

Yönlendiriciler, üretici firma tarafından yayınlanan şekilde güncellenmesi gereken ürün yazılımı adı verilen yazılımlar içerir.

Router Fiyatları

Yönlendiricilerin çoğu, diğer ağ cihazlarına yalnızca ağ kablolarıyla bağlanır ve Windows veya diğer işletim sistemlerinde çalıştırılması için sürücü gerektirmez. Ancak, bilgisayara bir USB veya FireWire ile bağlanan yönlendiriciler genellikle sürücülerin düzgün çalışmasını gerektirir.

Yönlendiriciler genellikle benzersiz IP adresleri veren küçük ağlarda DHCP sunucusu görevi görür.

Yönlendiricilerin çoğu Linksys, 3Com, Belkin, D-Link, Motorola, TRENDnet ve Cisco gibi şirketler tarafından üretilmektedir, ancak diğerleri de vardır.

Yönlendiriciler Nasıl Çalışır?

Yönlendiriciler, fiber veya kablo gibi bir modemi modem gibi diğer cihazlar arasında bu cihazlar ile internet arasında iletişime izin verecek şekilde bağlar. Çoğu yönlendirici, hatta kablosuz yönlendirici olsa da, çok sayıda aygıtı aynı anda Internet’e bağlamak için genellikle birkaç ağ bağlantı noktası bulunur.

Tipik olarak, bir yönlendirici fiziksel olarak, bir ağ kablosu aracılığıyla, modeme İnternet veya WAN portu aracılığıyla ve sonra fiziksel olarak, bir ağ kablosu aracılığıyla, sahip olduğunuz herhangi bir kablolu ağ cihazında ağ arayüz kartına bağlanır. Bir kablosuz yönlendirici, kullanılan belirli standardı da destekleyen cihazlara çeşitli kablosuz standartlar aracılığıyla bağlanabilir.

WAN veya internet bağlantısına atanan IP adresi, genel bir IP adresidir. LAN veya yerel ağ bağlantısına atanan IP adresi özel bir IP adresidir. Bir yönlendiriciye atanan özel IP adresleri, genellikle ağdaki çeşitli cihazlar için varsayılan ağ geçididir.

Kablosuz yönlendiriciler ve birden çok bağlantılı kablolu yönlendiriciler, aygıtların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan basit ağ anahtarları görevi de görür. Örneğin, bir yönlendiriciye bağlı birkaç bilgisayar, yazıcıları ve dosyaları kendi aralarında paylaşmak üzere yapılandırılabilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı