Teknoloji

RSS nedir, Nasıl Çalışır?

İnternetin ve dolayısıyla bilgi paylaşımının belki de en aktif kullanıldığı bir zamanda yaşıyoruz. Her gün internet sayfaları yenilenip tüm dünyadan yeni bilgiler kullanıcılara yığınla içerik sunmaya devam ederken, insan da haliyle aradığını bulmakta zorlanabiliyor. Neyse ki teknoloji gelişmeye ve yenilikler sunmaya devam ediyor. Şimdi sizi bu yeniliklerden biriyle tanıştıralım, RSS.

İşte RSS hakkında aradıklarınız

RSS (Real Simple Syndication) yeni eklenen içeriklerin, bu içeriklere ilgisi olan okuyuculara daha kolay ulaşmasını sağlayan bir web sayfası bildirimcisi. Podcastlar, bloglar veya haber sağlayıcıları tarafından yeni eklenen içerikler, RSS bildirimcisi sayesinde ilgili okuyucuya daha kolay ulaşabiliyor. İlginiz olan bir konuyu her gün farklı farklı internet sayfalarında uzun zaman harcayarak bulmaktansa, RSS kullanarak ilgili olduğunuz konu başlıklarını seçip internette daha verimli zaman geçirebilirsiniz.

Ziyaret etmek istediğiniz konu başlıklarını seçtikten sonra, RSS sizin için bunları bir araya getirir ve doğrudan bilgisayarınızda görüntüleyebileceğiniz bir sistem sunarak, internet aramalarınızı kolaylaştırır.

Peki, RSS Nasıl Çalışır?

  • Öncelikle bilgisayarınıza ya da mobil cihazınıza bir RSS okuyucu indirmelisiniz. RSS okuyucu ya da RSS kaynak indirdikten sonra, RSS özet akışınıza başlamalısınız.
  • İkinci adımsa sevdiğiniz beğendiğiniz internet sitelerine gidip RSS linkini aramak. Arama işlemini şu şekilde yapabilirsiniz; “sisteninadı.com/rss/”

Bunu yaptıktan sonra RSS adresini “http://……com/feed/ şeklinde göreceksiniz.

Eğer hala RSS linkini bulmakta zorluk yaşıyorsanız herhangi bir arama motoruna, ilgili olduğunuz internet sitesinin adresini ve RSS yazarak da linke ulaşabilirsiniz.

  • Üçüncü adımdaysa RSS feed’in olduğu linki, URL’yi kopyalamanız gerekecek.
  • Son olarak bu kopyaladığını RSS URL’sini, birinci adımda indirdiğiniz okuyucuya yapıştırmanız gerekiyor.

Tüm bu adımları başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra, sıklıkla içeriklerini görmek istediğiniz diğer internet sitelerine de uygulayın. RSS birçok internet sitesi ile uyumlu çalışsa da her site RSS bildiricisine uyumlu formatta olmayabilir. Ulaşmak istediğiniz içeriğin mutlaka RSS/ XML destekli olması gerekmektedir.

RSS Okuyucuları için Öneriler

RSSOwl

rssowl.org adresinden Windows ya da Mac bilgisayarınıza kurulum yapabilirsiniz.

Reeder

iOS ve Mac cihazlarınız için hazırlanan bu istemci, App Store’dan rahatlıkla indirip kullanabileceğiniz bir arayüz.

Feedly

Özellikle yeni tasarım ve kullanım rahatlığıyla, kullanıcıların tavsiye ettiği bir RSS eklentisi. iOS, Android ya da Chrome üzerinden rahatlıkla erişebilirsiniz.

Feedreader

Windows kullanıcıları için özellikle tavsiye edilen bir RSS okuyucusu.

RSS ile neler yapabilirsiniz?

RSS URL’si kopyalanıp okuyucunuza yapıştırdıktan sonra, feed aboneliğiniz başlar. Bu abonelik sizin için ilgili içerikleri toplu bir hale getirir ve sunar. Aboneliğiniz devam ettikçe, takip ettiğiniz web sitelerini tek tek ziyaret etmek zorunda kalmadan istediğiniz içeriklere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Spor, magazin, hava durumu, siyaset vb. birçok konuyu sanki bir gazete aboneliğine sahipmişsiniz gibi takip edebilirsiniz.

Yukarıdaki konulara ilginiz varsa, web’de abone olabileceğiniz bir sürü RSS feed mevcut. CNN, NTV, BBC gibi haber kanallarının dışında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bile RSS feed’i mevcut.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı