Teknoloji

Sağlık Çalışanlarını Koronavirüse Karşı Koruyan Yazılım Geliştirildi!

İTÜ ARI Teknokent firmalarından CEIBA Tele Icu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Afşin Alp, “Hastaneler, geliştirdiğimiz CEIBA’nın ‘eConnect Medikal Nesnelerin İnterneti’ cihazını izolasyon ve karantina odalarına kuracak ve bu sayede gerçek zamanlı olarak monitör ve solunum cihazı gibi başucu cihazlarından anlık olarak veri akışı sağlayacak.” ifadelerinde bulundu.

Ayrıca Alp; “Pandemiyle beraber mevcut teknolojimiz olan tele sağlık yazılımlarımızı özellikle Kovid-19 odaklı geliştirmeye başladık. Tüm odaklanmamızı Kovid-19 önleyici çözümleri üzerine yaptık.

Hastaneler, geliştirdiğimiz CEIBA’nın ‘eConnect Medikal Nesnelerin İnterneti’ cihazını izolasyon ve karantina odalarına kuracak ve bu sayede gerçek zamanlı olarak monitör ve solunum cihazı gibi başucu cihazlarından anlık olarak veri akışı sağlayacak. Bugün bu ileri teknoloji, Sayın Cumhurbaşkanımızın inanılmaz desteği ile en hızlı şekilde hayata geçirilen Başakşehir Şehir Hastanesi’nde de kullanılmaya başlandı. CEIBA’nın geliştirdiği ‘eClinics’ yazılımıyla doktor ve hemşireler, kendi cep telefonu veya mevcut bilgisayarlarından adeta hastanın başındaymış gibi, hiçbir donanım yatırımına gerek kalmadan ve karantina odalarına dahi girmeden çok etkin bir şekilde hastanın vitallerinin gelişimi, anlık cihaz alarmları, dalga formları, laboratuvar verileri, tedaviler gibi hasta takibi, konsültasyon ya da hasta viziti yapabilirler. Hatta virüs tedavisi devam eden hastanenin doktorları, diğer başka hastanedeki doktorlarla CEIBA platformları üzerinden güvenli web konferans ile iletişime geçerek konsültasyon alıp hastalar ile de iletişim sağlayabilirler. Her bir hekim, CEIBA Tele Sağlık sistemi üzerinden 125 hastayı izleyip tedavi etme imkanına sahip. Bunu yaparken CEIBA’nın geliştirdiği yapay zeka motorumuz ZEQAİ’nin geliştirdiği akıllı alarmlar sayesinde olabilecek gelişmeler öncesinde hekim uyarılıyor ve hastanın hayatının kurtulması sağlanıyor.

Hedefimiz, özellikle kritik hastaların en fazla olduğu sahra hastaneleri, şehir hastaneleri ve diğer tüm yoğun bakımlarda bu teknolojiyi uygulamaktır. Zira yapılan bilimsel çalışmalarda da çıkan sonuçlarda yüzde 25 oranında ölüm oranını azaltacak ve bu pandemi dönemimde tüm sağlık çalışanlarını koruma fırsatı yakalayacağız. Bugün CEIBA Tele ICU’nun, artık dünyada tele sağlık alanında ismini en önde gelen şirketlerin başında duyurduğunu görmekteyiz. CEIBA, yurt dışına bu teknolojiyi ihraç etmeye başlayarak apayrı bir misyon da üstlenmiştir.

Bugün tele sağlık teknolojisini geliştirip Türkiye’ye ve civar coğrafyaya ilk taşıyan şirket olarak dijitalleşmenin ve uzaktan izleme sistemlerinin artık sağlıkta yeni bir standart olduğunu görmekteyiz. Şirket olarak rutinlerimiz ve iç işleyişlerimizi çok da alışık olduğumuz bu zorunlu uzaktan-koopere çalışma ortamına taşıdık.

Adaptasyon sorunu olmadığı gibi verimliliğimizde de ciddi bir artış olduğunu söyleyebilirim. Tüm çalışma arkadaşlarımızı da bu zor dönemde böyle hayati bir teknolojinin geliştirilmesi için yaptıkları katkıdan dolayı tebrik ediyorum. Şirket olarak önceliğimiz, Türkiye’yi, bu vatanın evlatlarının geliştirdiği teknoloji ile donatıp bu savaşı kazanmaya destek olmak ve gelecek için de ciddi bir altyapı oluşturmak. CEIBA’nın gündemi, uluslararası alanda ve dünyanın en büyük sağlık pazarında, ABD’de büyümek ancak ilk ve en büyük hedefimiz, hep belirttiğimiz gibi, geliştirdiğimiz ileri teknoloji yazılımımızla nice hayatlar kurtarılmasına vesile olmak.” şeklinde konuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı