Teknoloji

Sahte Mail Nasıl Açılır?

E – mail yani elektronik posta, iletişim çağında en sık kullandığımız iletişim araçları arasında önemli bir yere sahiptir. Mailler hayatımızda büyük önem taşır. Mailler hız açışından ve dosyalarımızı ulaştırma açısından oldukça önemli bir iletişim aracıdır. Gelişen mail kullanımı bir çok programı ve uzantıyı beraberinde getirmiştir.

Maillerinizi okumak için bir çok masaüstü yazılımı kullana bilirsiniz. Aynı zamanda Microsoft tarafından geliştirilen Outlook farklı uzantıları olan maillerinizi kontrol altında tutabilmek için oldukça iyi bir seçenektir. Aynı zamanda tarayıcı kullanarak maillerinizin uzantısına göre gelen kutunuza giriş yapabilir ve gelen maillerinizi takip edebilir mail göndere bilirsiniz.

Sahte Mail Nedir? Nasıl Açılır?

Öncelikle internet dünyasında gizli olmak isteyen bir çok insan bulunmaktadır. Gizli olmanın bir çok sebebi bulunur. Gizlilikten bahsedildiğinde akla ilk yasa dışı durumlar gelse de bir kişinin gizli kalmak istemesi kesinlikle yasa dışı bir iş yapacağı anlamına gelmez. Gizlilik kişinin kişisel tercihine bağlı bir durumdur. Gizli kalmak isteyen kişiler tarafından sahte mailler oluşturulabilir. Sahte mail oluşturmak oldukça basit durumdur. Sahte mail bir kişinin isim soy isim gibi kişisel bilgilerini doğru yansıtmayan, sahipliği kime ait olduğu bilinmeyen veya bir kişiye ait olan bir maile benzetilerek açılan mail türüdür.

Yasa Dışı Sahte Mailler

Öncelikle yasa dışı olan sahte mailler ile bir çok dolandırıcılık suçu işlenmektedir. Siz mail kutunuzu kontrol ederken size gelen mailleri iyi bir şekilde incelemelisiniz. Hacker ve dolandırıcılar tarafından en basit ve sık kullanılan bu yöntem sizin için büyük bir sorun olabilir.

Yasa Dışı Sahte Mail Örnekleri

Yasa dışı olarak kullanılan sahte mailler genellikle banka mailleri taklit edilerek oluşturulur. Şimdi size bunu bir örnek ile açıklayayım;

Enpara bankasından bana bir havale bildirimi maili geldi ve bu maili gördüm. Bu mail adresi enpara@enpara.com olsun. Düzenli olarak bana bildirimler bu mail adresinden geliyor ve ben dikkat etmiyorum. Sonra bana Enpara ismi ile enparanın gönderdiği maillerin birebir benzerinde kişisel bilgilerimi soran veya verdikleri numarayı aramamı isteyen bir mail gelsin. Bunuda enpara@en-para.com mail adresinden göndersinler. Bu durumda bir anlık dalgınlığım ve boş bulunmamdan kaynaklı bilgilerimi göndere bilir veya verdikleri numarayı arayarak dolandırılma ihtimalimi arttırmış

Sahte Maillerden Korunma

Mail sunucuları tarafından geliştirilen sistemlerde sahte olduğu belirlenen mailler genellikle spam klasörüne düşmektedir. Fakat bu durum her zaman stabil olarak çalışmaz. Bu sebepten bir maile her zaman şüpheli yaklaşmalıyız. Uzantısına ve internet sitesine dikkat etmeli, mail yolu ile kişisel bilgilerimizi göndermekten uzak durmalıyız. Gerekirse gelen bir mail sonucunda bankayı arayıp teyit almalı veya internetten araştırmalıyız.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı