Teknoloji

Sahte Mail Nasıl Anlaşılır?

İnternetin yaygınlaşması ve hayatımızın vazgeçilmez bir iletişim aracı olması ile birlikte sahte mailler oldukça yaygınlaşmıştır. Sahte mailler ne kadar aslına benzese de mutlaka aslından ufak bir farkı olacaktır. Bu sebepten sahte mailleri ayır etmek çok zor değildir. Fakat durumlara şüpheci yaklaşmadığımız için bir mailin sahteliğini sorgulamak pek yapmadığımız bir durumdur. Ülkemizde mail kullanım oranı her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Fakat bilinçli mail kullanımına yönelik bilgilendirme ve dikkat edilmesi gereken hususlar paylaşılmaz. Aslında mail kullanımı çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur.

E-Mail Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aktif olarak e-mail kullanan kişilerin gelen maillerine çok dikkat etmesi gerekir. Çünkü mailler üzerinde virüslere karşı bazı korumalar olsa da kötü niyetli kişiler bazen bu engelleri aşabiliyor. Mail üzerinden aldığımız dosyalara ve bilgilere çok dikkat etmeliyiz. Sahte bir mail üzerinden bilgisayarınıza veya maili okuyup dosyayı indirdiğiniz telefonunuza virüs buluşma ihtimali oldukça yüksektir. Bu sebepten maillerden gelen dosyaları indirirken güvenmediğimiz kişilerden dosya kabul etmemiz gerekir. Mail kullanırken dikkat edilmesi gerekenler;

  1. Tanımadığımız Kişilerden Dosya Kabul Etmemek
  2. Dosya Gönderirken Banka veya Diğer Ticari Kurumların Mail Adresini Kontrol Etmek
  3. Kişisel Bilgilerinizi Paylaşmamak (Kimlik, Pasaport vb.)
  4. Mail Şifrenizi Güvenli Bir Şifre Yapmak

Bunlar oldukça önemli ve alınması gereken önemlerdir. Yoksa sahte mailler ile kötü niyetli kişiler tarafından kandırılırsınız.

Sahte Mail Nasıl Anlaşılır

Öncelikle sahte mail, benzemeye çalıştığı kişiye çok benzer ve ilk bakışta anlaşılmaz. Ya sizden yapmanızı istediği şey sizin tuhafınıza gidebilir yada mail adresini kontrol etmeniz gerekebilir. Sahte Mail Nasıl Açılır yazımız da verdiğim mail örneği ile sahte mailin incelenmeden anlaşılmayacağını net bir şekilde görebilirsiniz. Sahte mailler mutlaka gerçek mailden ufak bir farklılıkla oluşturulmuştur. Bu durumu bir örnek ile açıklamak gerekirse akbank tarafından kullanılan mail akbank@akbank.com olsun. (Burada yazılan mail adresi temsilidir.) Sizin akbank internet bancılığı bilgilerinizi eline geçirmek isteyen kişi akbank@ak-bank.com diye bir mail adresi açmış olsun. Akbank’ın gönderdiği mail formatı da bir mail hazırlamış ve sizden kişisel bilgilerinizi talep etmiş olabilir. Bu durumda ya bankanızı aramalısınız yada mail adresine dikkat etmelisiniz. Aksi halde kötü kişiler tarafından kişisel bilgileriniz ele geçirile bilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı