Teknoloji

Sakarya Üniversitesi Batarya Projesi

Sakarya üniversitesi’nin insansız hava araçları (İHA) ve diğer elektrikli araçlar dahil olmak üzere birçok alanda kullanılmak üzere geliştirdiği lityum sülfür batarya projesi için Avrupa birliği Horizon 2020 programından 7 milyon TL’lik destek aldı.

Geniş Bir Kullanım Alanına Sahip Olacak

Sakarya Üniversitesi’nden araştırmacılar milli imkanları kullanarak, üzerinde çalıştığı batarya projesi, insansız hava araçları(İHA) ve elektrikli otomobiller dahil benzer makinelerin kullanım alanına girecek. Enerji sektöründe, batarya alanındaki dışarıya bağımlılığın ve zorundalığın azaltılmasını amaçlayan proje Sakarya Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Bölümünde görev yapan Dr. Mahmud Tokur’ un önderliğinde yürütülecek. Ayrıca araştırmacılar arasında Prof. Dr. Hatem Akbulut e Doç. Dr.Tuğrul Çetinkaya,yardımcı araştırmacı olarak ise Abdulkadir Kızılaslan isimlerinin görev yapacağı biliniyor. Bu proje için AB Horizon 2020 fonlamasıyla 980 bin Euro ( 7 milyon 531 bin Türk Lirası ) civarında destek alındığı ifade edildi.

Projeye 18 ülkeden 300’ den fazla kuruluş başvuruda bulunmuştur. Bu başvurular arasından Sakarya üniversitesinin projesi fonlamaya değer görülmüştür. Araştırma ekibinde bulunan Dr. Mahmud Tokur, üretilen bataryaların elektrikli feribotlar dahil geniş bir kullanım alanına sahip olacağını belirtti Üretilecek olan milli araç bataryaları için de öncü olacağını belirten Tokur güvenlik için bataryalar üzerinde çalışmalar yapıldığını da “Lityum-iyon bataryaların bazı güvenlik risklerini ortadan kaldıracağız. Aynı zamanda lityum-iyon bataryaların çok düşük ve çok yüksek sıcaklıklarda oluşan dezavantajlarını da ortadan kaldırmayı planlıyoruz” sözleriyle betimledi.

Sakarya Üniversitesi olarak batarya altyapısında geniş bir altyapıya sahip olduğunu belirten Tokur, ülkenin kaynaklarını daha verimli bir şekilde kullanacaklarını ve enerji bakımından,milli batarya özgürlüğüne kavuşmamız gerektiğini, dışa bağımlılığın azaltmak istediğini de “Bu noktada dünyada da sayılı üniversitelerden birisiyiz. Türkiye’nin en önde gelen ileri kabiliyetlerle donatılmış SAÜ Enerji Depolama Laboratuvar altyapısıyla SAÜ bilim insanları olarak ülkemiz kaynaklarının daha verimli bir şekilde kullanılmasına katkı sağlamayı, aynı zamanda da enerji konusunda dışa bağımlılığımızı azaltmayı amaçlıyoruz”  diyerek vurguladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı