Teknoloji

Samsung, Akıllı Telefonların Nasıl Dezenfekte Edileceğini Açıkladı

Korona virüse karşı vücut temizliğimizin yanı sıra kullandığımız eşyaların da temizliğine dikkat etmemiz gerekiyor. Bu eşyalar arasında en önemlilerinden biri ise akıllı telefonlarımız.

Ülkemizdeki ilk korona virüs vakasının üzerinden 2 ay geçti ve korona virüs için aldığımız önlemler hayatımızın bir parçası haline geldi. Özellikle dışarı çıktıktan sonra bizim temas ettiğimiz veya eşyalarımızın temas ettiği yüzeylerin temizliğinden emin olamayacağımız için ellerimizin ve kullandığımız telefon, cüzdan gibi aksesuarların temizliğine dikkat etmemiz gerekiyor.

İnsanların neredeyse tamamının elinden düşürmediği akıllı telefonlar da üzerinde bakteri veya virüs barındırabiliyor. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre insanlar günde ortalama 52 kez akıllı telefonlarına dokunuyorlar. Özellikle pandemi süreci boyunca insanların evlerinden çıkmaması sebebiyle bu sayının çok daha arttığı tahmin ediliyor. Bu noktada akıllı telefon temizliği oldukça önem kazanıyor.

Akıllı Telefonları Nasıl Dezenfekte Edebiliriz?

Akıllı telefonların dezenfekte işleminde genelde evlerimizde bulunan kolonya veya dezenfektanları kullanıyor. Ancak kolonya ve dezenfektanlar telefonun kaplamasına zarar verip kaplamalarda soyulmalara sebep oluyor. Bu sebeple kolonya ve dezenfektan gibi temizlik maddeleri akıllı telefon temizliğinde kullanılmamalıdır.

Akıllı telefonların nasıl temizleneceği konusunda Samsung ayrıntılı bir rehber hazırladı. Bu rehber kapsamında kullanmanız gereken maddeler ve yapmanız gerekenler ise şöyle:

  • Telefon temizliğinde sadece 50 ile 80 ppm arasında asit bazlı hipoklorik veya yüzde 70’in üzerinde derişime sahip etanol veya izopropil alkol bazlı dezenfektanlar kullanmanız gerekiyor.
  • Temizlik sırasında sadece mikrofiber bez kullanılması gerekir.
  • Akıllı telefon temizlenmeden önce telefonun kapatılması ve eğer takılı ise kulaklık, mikrofon, şarj gibi eklentilerin çıkartılması gerekiyor.
  • Daha sonra temizlik için kullanılacak madde mikrofiber beze uygulanıp telefona bastırılmadan ön ve arka bölüm yavaş bir şekilde silinebilir.

Samsung’un akıllı telefon temizliği için verdiği bilgiler akıllı saatler ve tabletler içinde kullanılabilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı