Teknoloji

Samsung, Huawei ve Apple’ın Telefon Satışları Düşerken Xiaomi’nin Yüzü Güldü

Uluslararası ölçekte akıllı telefon pazarı bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 13’lük bir daralma yaşadı ve 6 yıl sonra ilk kez 300 milyon adetin altında telefon satışı gerçekleştirildi. 

Counterpoint Research isimli araştırma şirketi tarafından yayınlanan raporda 2019’un son günlerinde hayatımıza giren Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada yeni telefon satışının düşüş kaydettiği belirtildi.

Bu sürecin kazanan ve kaybedenlerine baktığımızda ise Xiaomi ve Realme’nin satışları arttırdığını görüyoruz. Samsung, Huawei ve Apple gibi devler ise kan kaybetmiş durumdalar.

8 yıldır birinciliği kaptırmıyor: Samsung

Güney Koreli akıllı telefon üreticisi Samsung, 8 sene önce Nokia’dan devraldığı birincilik koltuğunu bu dönemde de kimseye kaptırmamış. Ocak ile Mart ayları arasında şirket 51 milyon cihaz satmış ve pazarın yüzde 20’sini tek başına domine etmiş bulunuyor.

Bu rakamlar kesinlikle etkileyici, evet. Ancak 71 milyon telefon sattığı bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 18’lik bir düşüş söz konusu.

Huawei, Samsung’un hemen peşinde

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarından doğrudan etkilenen ve en son Google servislerini kullanma hakkı elinden alınan Huawei, tüm bu olumsuzluklara rağmen Samsung’un arkasındaki yerini almış. 

Şirket 2020 yılının ilk çeyreğinde 49 milyon telefon satışı gerçekleştirmiş. Uluslararası alanda satışlar azalma göstermiş olsa da Çin’den gelen yerel talep sayesinde durum toparlanabilmiş.

Apple yüzde 5’lik zarara şükrediyor

Tim Cook tarafından yönetilen Apple ise 3 aylık zaman diliminde 40 milyon iPhone satmış. Bu, bir önceki seneye kıyasla yüzde 5’lik bir düşüş demek. Bunun dışında Apple’ın iPhone’lardan elde ettiği gelirde de yüzde 7’lik bir azalma yaşanmış.

Xiaomi ve Realme yükseliyor

29.7 milyon adet telefon satan Xiaomi yüzde 7’lik bir artışı yakalayarak pazarın yüzde 10’unu oluşturmaya başlamış. Realme ise yüzde 157 artışla 7.2 milyon telefon satmış, ancak pazar payı halen yüzde 2.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı