Teknoloji

Samsung’un Akıllı Saatleri Artık Tansiyon Ölçebilecek

Akıllı saat modelleri her geçen gün yapmak üzere tasarlandıkları işlemleri daha isabetli gerçekleştirebilecek şekilde yenileniyorlar. Mesela yeni çıkan çoğu model attığımız adımları ve yaktığımız kalorileri eskiye nazaran daha doğru saymaya başlamış durumdalar. Hatta öyle ki Apple Watch’ta ECG izleme aracı bile var. Bu yazılım saati takan kişinin kalp ritmiyle alakalı herhangi bir sıkıntı olması durumunda alarm verebiliyor.

Görünen o ki Samsung, Apple’dan geri kalmamak için çıtayı bir tık yukarıya taşımaya karar vermiş. Öğrendiğimiz bilgilere göre teknoloji devi, akıllı saat modellerine tansiyon ölçme özelliğini kazandıracak. Üstelik saatlerdeki yerini alacak bu uygulama Güney Kore Tarım ve Gıda Bakanlığı tarafından onaylanmış bile. Bu saatten sonra tansiyon ölçmek için Samsung’un önünde hiçbir engel yok.

Kalibrasyon ayarı yapmak gerekiyor

Akıllı saatlerin tansiyon ölçmesine pek alışkın değiliz. Çıkarılan çoğu model en fazla nabız ölçebiliyordu çünkü. Samsung’un ilk kez Galaxy Watch Active 2 ile hayatımıza dahil edeceği tansiyon ölçme fonksiyonunun düzgün çalışması için ise sık sık kalibrasyon ayarı yapmak gerekecek. 

Kalibrasyon içinse kullanıcıların gerçek bir tansiyon aleti ile tansiyonlarını ölçmeleri isteniyor. En az her 4 haftada bir tekrarlanması önerilen bu işlem sayesinde Galaxy Watch serisi akıllı saatlerin daha isabetli tansiyon ölçmesi sağlanabilecek.

Şuan için sadece Güney Kore’de geçerli

Gerçek bir tansiyon aletine ihtiyaç duyulması biraz can sıkıcı. Saati kola takıp hemen tansiyon ölçemiyor olsak da, bu özelliğin sık sık tansiyon ölçmek zorunda olanların hayatını kolaylaştıracağı kesin. 

Bu arada tansiyon ölçme yazılımı şuan için sadece Güney Kore sınırları içerisindeki kullanıcıların beğenisine sunulacak. Dünyanın geri kalan ülkelerinde bu yazılımın kullanılabilmesi için devlet yetkililerinden izin alınması gerekiyor. Tahminler ise yıl sonuna doğru bu sürecin hızlanacağı yönünde.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı