Teknoloji

Sanal Klavye Nasıl Olur?

Bilgisayar sistemleri içerisinde en az kullanılan iç yazılım sanal klavyedir. Bilgisayarımızda dışarıdaki fiziksel klavyede sorun olması halinde genellikle ne yapacağımızı bilemeyiz ve bilgisayar kullanmamamız neredeyse yok olur. Böyle durumlarda Windows ve diğer işletim sistemleri sanal klavyeyi geliştirmiştir. Sanal klavyeyi kullanabilmek için herhangi bir fonksiyon bilmenize gerek yok aslında. Sanal klavyeye çok basit şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Vereceğimiz işlemleri sırayla “ Başlat=>Ara=>Sanal Klavye” ile giriş yapabilirsiniz. Eğer sanal klavye olarak bulamazsanız “Ekran Klavyesi” olarak aratabilirsiniz.

Sanal Klavye’de Tüm Fonksiyonlar Var Mı?

Sanal klavye’de fiziksel klavyelerin aksine fonksiyonları kullanmak için farklı tuş ve butonlara basmamız gerekmez. Fiziksel klavyede ki sistemin aynısı sanal klavyede de geçerlidir. Sanal klavyede fonksiyon kullanımı bas bırak şeklinde değil tamamen otomatik gerçekleşmektedir. Fonksiyon açıcı tuşlara basmanız halinde tuşa ikinci bir basma emrine kadar basılı kalacak ve sizde fonksiyonları rahatlıkla kullanabileceksiniz.

Sanal klavyenin tek dezavantajı fare ile işlemlerinizi tıklayarak yapmanız olacaktır ki bir süre sonra bu duruma da alışabilirsiniz.

Sanal klavyeye erişim için kısayol tuşu olarak atanan “Windows tuşu + Ctrl + O” tuşları klavyeye erişiminizi kolaylaştıracaktır. Genellikle fiziksel klavyede şifre girişlerinde sorunlar yaşanabilmektedir. Sanal klavyeyi şifre işlemlerinin güvenliği için kullanan bir çok yazılım firması, bilgisayar işletim sistemlerinde bu fonksiyonun olması üzerinde durdu ve işletim sistemlerine eklendi.

Güvenli işlemleriniz için sanal klavyeyi tercih edebilirsiniz.

Sanal Klavyeyi Nasıl Kullanabilirim?

Sanal klavyeyi bilgisayar üzerinde açtıktan sonra yalnızca mause ( fare ) veya touchpad aracılığı ile kullanabilirsiniz. Dokunmatik bilgisayarlarda ekran klavyesine ihtiyaç duymanız halinde sistemler üzerinden aktifleştirmeniz fiziksel klavyenizin kullanımına ara verebilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı