Teknoloji

Şarkı Sözlerini Kopyalayan Google’a İnceleme Başlatıldı

Her gün milyonlarca kişinin ziyaret ettiği arama motoru Google’a şarkı sözlerini kopyaladığı için inceleme başlatıldı. 

Google’ın bir süredir kullanıcıların kullanımına sunduğu şarkı sözleri özelliğiyle kullanıcılar arama sonuçlarından şarkı sözlerine erişebiliyordu. Sözlerini öğrenmek istediğiniz şarkıyı Google’a yazdığınızda o şarkının sözleri herhangi bir internet sitesine girmeden en üstte bir kıtı içerisinde yer alıyordu. Bir çok kişinin çok sevdiği bu özellik hakkında Geniun Google’a şarkı sözlerini kopyalamak suçundan dava açtı. 

2009 yılında hizmete giren ve anlaşılmayan şarkı sözlerini açıklayan, şarkı sözlerinin altında yatan anlamların kullanıcılar tarafından yazıldığı Genius platformu kısa süre içerisinde popüler olmuştu. Genius Media tarafından yapılan açıklamaya göre Google arama sonuçlarında Genius sitesinde yer alan şarkı sözlerini izinsiz olarak birebir kopyalıyor ve bu işlemi uyarılara rağmen yıllardır yapıyor. 

Genius, Google’ın kendi sitelerinde yer alan şarkıların sözlerini kopyaladığını anlamak için özel bir sisteme geçiş yaptığını ve Google’ın kendi sitelerinde yer alan şarkıların sözlerini çaldığını suçüstü olarak yakaladıklarını açıkladı. 

Google Sözcüsü Açıklama Yaptı!

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Google sözcüsü, Google arama sonuçlarında çıkan şarkı sözlerinin farklı kaynaklar tarafından lisanslandırıldığını, Google’ın bu sorun için farklı veri ortaklarıyla birlikte çalışma yaparak çözmeye çalıştığını açıkladı. Google sözcüsü ayrıca Google arama sitesi üzerinde yer alan şarkı sözleri uygulamasında uygun olmayan bir durumu tespit ettiklerinde uygulamanın son bulacağını da belirtti. Konunun üzerine Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, Google’a karşı bir antitröst incelesinin başlayacağını açıkladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı