Teknoloji

Savunma Sanayii Milli Test Kiti Üretti

Corona virüsle mücadelede bir iyi haberde Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan geldi. Bilgiye göre yerli test kiti ve cihazı geliştiriliyor.

Corona virüsle mücadele kapsamında tüm dünya ülkeleri aşı, ilaç ve test kiti üretebilmek için canla ve başla mücadele ediyor. Ülkemizde de aşı, ilaç ve test kiti ile ilgili araştırmalar sürdürülüyor. Konu ile ilgili olarak Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir Twitter üzerinden yaptığı açıklamada test kiti üzerinde olan çalışmaların olumlu sonuç verdiğini duyurdu.

İsmail Demir yaptığı açıklamada cumhurbaşkanlığı desteğiyle birlikte yürütülen test kiti ve cihazı çalışmalarının NANOBİZ firması tarafından sürdürüldüğünü belirtti. İsmail Demir açıklamanın devamında ise NANOBİZ firmasının ürettiği test kiti ve cihazı sayesinde normal durumda saatleri bulan corona virüs testinin süresinin 60 dakikadan daha kısa bir sürede yapılacağını belirtti. BİOSENS ismi verilen bu sistemin gerekli testlerinin bitmesinden sonra sağlık çalışanları için büyük bir kolaylık sağlayacağının altı çizildi.

Savunma Sanayisi Artık Sağlık Alanında da Yer Alacak

Savunma sanayisinde elde edilen bilgi, tecrübe ve teknolojilerin sağlık gibi başka alanlarda değerlendirilmesi üzerinde çalışıldığını belirten Sanayi Başkanı İsmail Demir, bunun örneklerinden birinin sağlık sektöründe gerçekleştiğini belirtti. Corona virüsle mücadele kapsamında diğer ekipmanların üretiminde de faaliyetlerde bulunulduğunu belirten Demir solunum cihazı üretimi için çalışmaların, ASELSAN ve diğer ortaklarla birlikte yürütüldüğünün de altını çizdi.

Başka Ürünler Üzerinde de Çalışılıyor

Savunma sanayisi ile sağlık alanının birbirine benzediğinin altını çizen İsmail Demir, ikisinde de elde edilen ürün ve cihazların test aşamasının hemen ve dikkatlice yapılması ve hızlıca sahaya sürülmesi gerektiğinin altını çizdi. Savunma sanayisinin de geçmişten bugüne elde ettiği bilgi, teknoloji ve tecrübelerle bu hızı mümkün kılacağını belirtti. Bunun ilk örneklerinin test kiti ve solunum cihazı olacağını belirten İsmail Demir yeni ürünler üzerinde de çalışıldığının altını çizdi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı