Teknoloji

Seneye çıkacak Apple Glass AR’ın fiyatı şimdiden öğrenildi!

Uzun süredir konuşulan Apple’ın artırılmış gerçeklik gözlüklerine dair yeni bilgiler nihayet gün yüzüne çıktı. Öğrendiğimize göre bu gözlükler Apple Glass adını taşıyacak.

Front Page Tech sitesinin sahibi, Apple ürünleriyle ilgili sızıntı kaynaklı haberleriyle bilinen Jon Prosser yeni nesil artırılmış gerçeklik gözlüğüyle ilgili ortaya çok konuşulacak bir dizi iddia attı. Prosser’ın açıklaması Apple Glass modelinin başlangıç fiyatının 499 dolar olacağı yönünde. 

Her lensin üzerinde sensör bulunacak

İşin ilginç tarafı, Prosser ürünün prototip haline dair bir video izlediğini de söylüyor. Tabii biz bu videoyu göremiyoruz ama anlattığına göre gözlüğün her bir lensi üzerinde derinlik algısı oluşturması için gelişmiş lidar sensörleri yer alacak. 

Sanılanın aksine Apple Glass AR’da kamera bulunmayacak. Bu mantıklı bir hamle, aksi takdirde güvenlik ve kişisel verilerin gizliliğiyle ilgili endişeler gün yüzüne çıkabilirdi. Zaten akıllı gözlük modellerinin günlük hayatta kullanılamıyor oluşunun en büyük sebebi de bu: Kişisel verilerin gizliliği.

iPhone 12 ile beraber tanıtılabilir

Prosser’in iddiaları bunlarla da sınırlı değil. Kendisi ABD’li teknoloji devinin Apple Glass modelini ve teknik özelliklerini Eylül ayında düzenlenmesi planlanan iPhone 12 lansmanında görücüye çıkaracağını öne sürdü. Ancak malum, Koronavirüs salgını nedeniyle bu lansmanın tarihi 2021’e ertelendi. Haliyle Apple Glass AR çıkacaksa biraz gecikmeli olarak mağaza raflarındaki yerini alacağa benziyor.

Şuan için Apple cephesinden Apple Glass’a dair herhangi bir yorum gelmiş değil. Şirket bu iddiaları ne teyit ediyor, ne de inkar ediyor. Üstelik gözlüğün muhtemel özellikleri ve günlük hayatta ne gibi işimize yarayacağı halen daha merak konusu. 

Apple’ın en son sanal gerçeklik üzerine faaliyet gösteren NextVR şirketini satın alması, sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerine ürünlerinde yer vermeye başlayacağının bir işaretçisi olarak yorumlanıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı