GündemTeknoloji

Ses ve Öksürük ile Virüs Tanısı Yapacak Uygulama Geliştiriliyor

Koronavirüsün tüm dünya genelinde bir salgın haline gelmesinin ardından, pek çok kimse salgından etkileniyor ya da etkilenmekten korkuyor. Bu durumda ise erken müdahale büyük önem taşıyor. Erken müdahale hem kişinin hem de çevresindekilerinin sağlıkları için büyük önem taşımasına rağmen erken tanıya ulaşabilmek için yapılması gereken test ve tanıların zaman alması bu sürecin zorlu geçmesine neden oluyor. Cambridge Üniversitesi ise geliştirmeye çalıştığı uygulama sayesinde ses ve öksürük değerlendirmesi ile teşhis yapmayı sağlayacak bir uygulama geliştirdiklerini açıkladı.

Ses ve Öksürük ile Teşhis

Cambridge Üniversitesi tüm dünyada hızla yayılan ve her geçen gün koronavirüs vakalarının artması üzerine daha hızlı teşhis yapmaya yarayacak uygulama üzerinde çalışıyor. Yapay zeka üzerine çalışacak uygulama, seslerin analinizi veri bankasından elde ederek, kişinin gösterdiği belirtilerin neler olacağını üzerine kurulu. Temel çalışma prensibi ise veri bankasında toplanmış koronavirüs teşhisi koyulmuş kişilerden alınan ses ve örneklerin, kullanıcının ses ve öksürüğü ile karşılaştırılması şeklinde. Ses tanıma özelliğini kullanan bu uygulama, hasta kimselerden alınmış detaylı ses verilerinin test yapan kimselerin seslerini hızlıca karşılaştırıyor ve hasta kimselerde görülen güncel verileri temel alarak, kişinin sağlık durumu ile ilgili bir işaret veriyor.

Ancak bu uygulamanın başarılı olmayacağını düşünenlerin sayısı da oldukça fazla. Uygulamaya karşı yapılan eleştirilerin çoğunluğunu ise böyle bir veri bankasının oluşturmanın imkânsız olacağı yönünde. Başka bir deyişle, eleştiri getirenler birkaç kişiden alınacak ses verileri ile teşhis uygulamak isteyen kimselerin seslerinin her koşulda örtüşmeyebileceği ve bu durumun çok ciddi sonuçlara yol açacağı üzerine. Eğer virüs kapmış bir kişinin bu uygulamayı kullanarak sonucu negatif çıkarsa, bu kişinin ölümüne dahi yol açabileceğini belirten eleştirmenler, uygulamanın tam olarak sonuç vermesi için neredeyse her virüs kapandan ses kaydı almak gerektiğini, bunun da neredeyse imkânsız olduğu için güncel test kitlerinin kullanmanın daha iyi olacağını belirtiyorlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı