Teknoloji

Shakespeare’in 4 Asırlık Sırrını Yapay Zeka Çözdü!

Daha çok sanat camiasının merakını cezbeden bir olay olarak Shakespeare karşımıza çıkıyor ve insanların beklentisine cevaplar veriyor. Bu cevaplar içerisinde Shakespeare ile ilgili pek çok soru var. Söz konusu cevaplar, dönemsel soruların cevapları oluyor. Çünkü insanlar Shakespeare gerçekten bir kişi mi yoksa bir mahlas mı onu merak ediyor.

Hayatımızda pek çok konuda yer alan yapay zeka, 400 yıllık bir sırrı aydınlığa kavuşmayı başardı. Geliştirilen bir yapay zeka ile İngiliz oyun yazarı Shakespeare, önemli pek çok tiyatro eseri ile karşımıza çıkarılıyor. İşte yapay zeka da burada devreye giriyor. Shakespeare’e ait çok önemli bir oyununun bazı bölümlerini bir başka yazar kaleme almış!

Rönesans döneminin en büyük oyun yazarı!

Tarih boyunca pek çok perspektiften araştırılan ve üzerine farklı konularda tartışılan bu önemli yazar, hayatımıza da özverili bir yerden giriyor. Sahneden doğrudan hayatımıza dahil olan yazar için söylenecek çok fazla söz var. Yapay zeka Henry VIII isimli oyunun ( 8. Henry) bazı bölümlerinin bir başka yazar tarafından yazıldığını ortaya koydu.

Yapay zeka gösteriyor ki, John Fletcher isimli yazar, Henry VIII isimli oyunu yarısına kadar yazmış. Tek başına bazı kısımları yazan bu yazar, aynı zamanda Shakespeare ile ortaklaşa çalışmış. Fletcher Shakespeare’in çırağı olduğu için bu konuda bir destek sunmuş da olabilir.

Bu merak ve cevaplar Shakespeare ile ilgili önemli bir döngü yaratır mı büyük bir soru aslında.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı