Teknoloji

Siber Suçlar Zirve Yaptı! Rekor Sayıyla Dört Kat Arttı!

Corona virüs ile tüm dünya mücadele ederken milyonlarca insan sosyal izolasyon için evlerinden dışarı çıkmıyor.

İnsanlar evlerinde kaldığı sürede internet kullanımını baya arttırmış oldu. Bu durumdan faydalanmak isteyen bilgisayar korsanları da iş başına geçti. İnsanlar internetin kullanımını arttırdığı bu zamanları fırsata çevirmek istiyorlar. Corona virüsü salgını zamanında ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), siber suçlarda artışların yaşandığını belirtti.
Geçen günlerde kamu sektörü çalışanlarına yönelik Moğolistan’da siber saldırı düzenlenmişti.

Yapılan bu siber saldırının Dışişleri Bakanlığı’na aitmiş gibi gösterdiler. Bu corona virüsü salgın döneminde ülkede karışıklık çıkartmak için salgına ait orijinal görünümlü belgeleri, word belgelerini, e-postalarını içeriyordu.
FBI yetkilisi siber saldırılara karşı açıklamalarda bulundu.
FBI yetkilisi salgın döneminin başından bu güne kadar olan zamanda siber saldırı ihbarlarının en üst seviyeye ulaştığını söyledi.
FBI Genel Müdür Yardımcısı Tonya Ugoretz, Aspen Enstitüsü’nde konuşma yaptı.

Corona virüsü döneminde yapılan bildirimlerin çok arttığını, corona virüsü salgınından sonra siber saldırıların dört kat arttığını dile getirdi.
Salgın dönemini fırsata çevirmek isteyen korsanlar siber saldırıları dört kat arttırdı.

Günde yaklaşık bin bildirim aldıklarını fakat bu sayının corona virüsü salgının olduğu dönemde dört bine kadar çıktığını söyleyen
FBI bünyesinde İnternet Suç Şikayet Merkezi (IC3) görevlisi Ugoretz, IC3 ün son bir kaç aydır son derece meşgul olduğunu, bu sayının artmasını da bekliyoruz dedi. Ugoretz konuşmasının devamında yardım amaçlı gözüken sahte koronavirüs yardım kuruluşlarının ortaya çıktığını ve bu kişilerin vatandaşlara maske ve dezenfektan gönderme sözü verdiğini söyledi.
Bilgisayar korsanları sadece siber saldırı yapmıyor. ABD’nin ulusal sağlık sektörünü ve corona virüs araştırmalarını hedef alan saldırılarda da bulundular.

Ugoretz, “Kesinlikle bu kurumlardan bazılarına keşif faaliyeti ve bazı müdahaleler gördük. Özellikle de kendilerini koronavirüsle ilgili araştırmalar üzerinde çalışırken tanımlayanlara yönelik…” açıklamalarını yaptı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı