Teknoloji

Siber Zorbalığa Karşı Ne Yapabilirsiniz?

İnternetin ve elektronik cihazların yaygın olarak kullanılması ile birlikte siber zorbalık oranında da ciddi bir artış olmuş ve dünya genelinde önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu durumda siber zorbalığı engellemek için belirli konulara dikkat etmeniz gerekiyor.

İnternetin Dayanılmaz Hafifliği

Siber zorbalık, internet kullanıcılarının psikoloji üzerinde ciddi yıkımlara yol açabilen bir kavram olarak biliniyor. Özellikle sosyal medya kullanıcıları, kendileri hakkında başkalarının olumsuz yorum yapmalarından ciddi bir şekilde etkileniyor ve sonu intihara kadar varabilecek durumlar ile karşı karşıya kalıyor.

İngiltere’nin tanınmış sunucularından olan Caroline Flack geçen aylarda intihar etmiş ve bu eyleminde internetten kendisine yöneltilen alaycı mesajların büyük etkisi olduğu ailesi tarafından açıklanmıştı. Buna benzer vakalar sadece bir bölge için değil, tüm dünyada görülüyor.

İnternet ortamında zorbalık olarak adlandırılacak eylemler herkes için bir sorun teşkil ediyor olsalar da esas risk grubunu ergen ve gençler oluşturuyor. UNICEF tarafından yapılan bir açıklamaya göre internet kullanıcısı gençler arasında yapılan bir araştırmanın gösterdiği gençlerin yüzde 70’e yakın bir kısmının sanal ortamda şiddet, dijital taciz ve zorbalığa maruz kaldıklarını gösteriyor. Eldeki verilerden hareketle Türkiye’de siber zorbalığa maruz kalanların sayısı yüzde 20 olarak açıklanmasına rağmen bu araştırma kısıtlı bir çevre ile yapıldığından esas sayının çok daha yüksek olduğunu anımsamak da yarar bulunuyor.

Siber Zorbalık Hukuksal Kısmı Nedir?

Siber zorbalık davranışlarında psikolojik olarak etkilenmemek, çoğu kimsenin internet ortamından başkalarına saldırmaktan haz aldığını bilmekle beraber aynı zamanda hukuksal olarak başvurulacak kanallar da bulunmaktadır. Türk Ceza Kanunu’na göre siber zorbalık bir suç olarak tanımlanmaktadır. Günlük yaşamda suç teşkil eden her türlü olayın siber ortamda da suç sayıldığı ilgili kanunlara göre hakaret, taciz, alay etme, baskı kurma, şiddete maruz bırakma gibi durumlarda ilgili görüntüler ile birlikte mahkemelere başvurmak mümkündür. Bu sayede gerçek yaşamda alınan cezaların çoğunun siber yaşam için de verildiği görülmektedir. Siber zorbalık suçu kapsamında hapis cezası dahi ilgili kanun yasasında yer almaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı