Teknoloji

Şimdi Türkiye’de Wikipedia’ya Nasıl Erişilir?

Wikipedia harika bir bilgi kaynağı. Güneşin altındaki her şey için pratikte bir materyali var. Web sitesi, öğrencilerden ofise gidenlere ve evde kalan ebeveynlerden gezginlere kadar hemen hemen herkes tarafından kullanılmaktadır.

5.5 milyondan fazla İngilizce makalesi ve saniyede 10 düzenleme düzenleme oranıyla Wikipedia, muhtemelen dünyanın en büyük bilgi deposudur. Ancak, olması gerektiği gibi serbestçe erişilebilir değil.

Wikipedia birçok ülkede engelleniyor. Örneğin, Türkiye Wikipedia’yı engelledi çünkü web sitesi, Türk hükümeti ile terör örgütleri arasında bağlantı olduğu iddia edilen bazı makaleleri silmeyi reddetti. Rusya ve Çin, Wikipedia’yı farklı zamanlarda da engelledi.

Bu blok nedeniyle, kullanıcılar birkaç önemli konuda gerekli bilgileri alamıyorlar. Aşağıda, Vikipedi engelini nasıl kaldıracağınızı gösteriyoruz.

Wikipedia giriş yönetimi

VPN İle Wikipedia Nasıl Kaldırılır?

Türkiye’de veya Wikipedia’nın kısmen veya tamamen engellendiği herhangi bir ülkede yaşıyorsanız, VPN ile engellemenin basit bir yolu vardır.

Bir VPN coğrafi konumunuzu değiştirir, böylece farklı bir ülkedeymişsiniz gibi görünür. VPN ile birlikte gelen birçok başka özellik var. Burada daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Vikipedi engelini kaldırmak için adsız bir proxy kullanan birçok kişi var. Vekillerle ilgili sorun, istikrarsız olmalarıdır. Daha önce çalışanlar şimdi çalışmıyor, bu yüzden uygulanabilir tek çözüm güvenilir bir VPN kullanmak.

Piyasada birkaç VPN var, ancak devlet kısıtlamalarını atlamak istiyorsanız, bilgilerinizi vermeyen güvenilir bir VPN’e ihtiyacınız var. Bu yüzden günlük tutmayan ve kimliğinizi tamamen maskeleyen ücretli bir VPN servisi kullanılması önerilir.

Bir VPN Wiki’ye Erişmenize Nasıl İzin Verir?

Bir VPN trafiğinizi şifreler ve IP adresinizi değiştirir, böylece İSS’niz açtığınız sayfaları göremez. Vikipedi’ye engellendiği ülkelerde erişmeye çalışan kullanıcılar bir “Bağlantı zaman aşımına uğradı” mesajı görecekler. Bunun nedeni, İSS’nizin engellenmiş bir sayfa açmaya çalıştığınızı bilmesidir. Bir VPN ile, ISS’niz sizi izleyemez, böylece herhangi bir Wikipedia sayfasını kolayca açabilirsiniz.

Bunun da ötesinde, bir VPN tüm trafiğiniz için güvenli bir tünel oluşturur, böylece hükümet çevrimiçi etkinliğinizde sekmeleri tutamaz. Bu, özellikle hassas materyalleri bildiren bir gazeteciyseniz, önemlidir.

Vikipedi Engellemenin En İyi VPN

ExpressVPN

NordVPN

CyberGhost

VyprVPN

PrivateVPN

Dünyanın Her Yerinden Bağlantıda Kalın

İçeriği sansürleyen sadece Türkiye değil. Kuzey Kore, Çin, Suudi Arabistan ve İran dahil olmak üzere pek çok ülke içeriğini sansürledi.

Küresel internete erişmenize izin vermeyen bir ülkede yaşıyorsanız, kısıtlamaları atlamanın bir yolunu bulmanız gerekir. Ve bu VPN kullanarak güvenle yapılabilir.

Türkiye’deki ya da diğer herhangi bir ülkedeki Wikipedia bloğunu atlamanıza yardımcı olabilecek tavsiye edilen log-olmayan VPN listemize göz atın.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı