Teknoloji

Siri Kayıtlarını Açıkladığı Belirlenen Apple Çalışanının Kimliği Belli Oldu

Apple tarafından tasarlanan kişisel asistan görevi gören pek çok faydasının olduğu ifade edilen siri bazen güvenlik açıkları da gündeme gelmeye başladı. Bu durum kullanıcıları endişeye sürüklemeye başladı. Apple bu süreçte zaman zaman bazı şikayetleri ile gündeme gelmeye başladı. Apple bu süreçte büyümeye devam ederken karlarının artması için kullanıcıların verilerini toplamaması için büyük çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Bazı kullanıcıların son dönemlerde şirket politikaları hakkında gizli bilgileri ifşa etmelerinin ardından bu durum gittikçe artan bir sorun haline gelmeye başladı. Geçtiğimiz sene Siri kullanıcılarının kayıtları bir Apple çalışanı tarafından deşifre edildiği ifade edilmişti. Gizli olarak kaydedilen tüm kayıtlar bu süreç içerisinde pek çok kişinin mağduriyet yaşamalarına neden olmuştu.

Gizli Çalışanın Kimliği Ortaya Çıktı

Apple tarafından bir açıklama yapılmış ve bu işlemin sadece Siri’nin geliştirilmesi için yapıldığı ifade edilmişti. Ancak gerçek kullanıcılara gelen bilginin bu yönde olmadığı ifade edildi. Siri kullanıcıları farkında olmadan kayıt altına alınabildiği belirtildi. Bu kayıtlar içerisinde cinsel ilişkiye giren insanlar, tartışmalar, özel konuşmalar, uyuşturucu satışı ve daha pek çok içerik bulunuyordu. Apple tarafından ortaya atılan iddialara göre bunların anonim haline getirildiği ifade edildi.

Bu bilgileri kamuoyun sunan çalışanın kimliği merak konusu olmuştu. Bunun üzerine kişinin kimliği bir senenin ardından ortaya çıktı. İsminin Thomas le Bonniec olduğu belirlendi. Geçtiğimiz yıl etik sorunu nedeniyle işten ayrıldığı belirtildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı