Teknoloji

Sistem Onarım Diskini Nasıl Oluştururum?

Sistem onarım diskini nasıl oluştururum? Çoğu kişinin bilmediği, Windows’un işletim sisteminde yüklü olan bu arızalı bilgisayarı gidermek için ihtiyaç duyulan çoğu araçları sunduğundan habersizdir. Bir CD ve DVD’de USB kurtarma sürücüsü veya sistem onarma diskinin oluşumunu sağlamak ve uygun araçları oluşturmaktır. Çok kullanışlı olup kendimizin oluşturabileceği bir sistemdir.

Sistem Onarım Diski

Bu sistem diski, Windows bilgisayarlarında ve diğer arızalı Windows ile çalışan bilgisayarlarda, sistem sorunlarını çözmek ve onarma işlemini gerçekleştiren bir disktir. Windows bilgisayarlarda sistem onarım diski oluşturulabilmektedir. Windows 8.1 sistem onarım diski bu bilgisayarlarda oluşturulamamaktadır.

Sistem onarım diski, geri yükleme sağlamak, sistemdeki görünümü kurtarma, başlangıç onarma ve komut istemi gibi işlevsellikleri vardır. Haricinde işletim sistemi için önemli güncellemeler yüklemişseniz, bir önceki sürüme dönmek için sihirbazı kullanabilirsiniz. Bu sorunların yaşandığı bir Windows bilgisayarda sistem onarım diskinden önyükleme gerçekleştirerek, ilgili aracı başlatmak gerekiyor.

Windows 10 ve Windows 8 kullanılıyor ise denetim masasına gitmek gerekiyor. Denetim masasının sağ üst kısmında yer alan arama kutusuna dosya kurtarma yazarak, yedekle ve geri yükle sekmesini tıklayarak bu işlemi başlatıyoruz. Bu pencere sistem onarım diski oluştur sekmesi gözükecektir buna tıklıyoruz. Sistem onarım diskini oluştur sekmesi için sihirbazı başlatıyoruz.

Sistem Onarım Diski Nasıl Oluşturulur?

Sistem onarım diskini nasıl oluştururum?  Windows sürücüsüne boş bir CD veya DVD takın. “sistem onarım diski oluştur” sihirbazından bu sürücüyü onaylayın. Disk oluştur sekmesini onaylayın.  Sihirbaz geren dosyaları otomatik hazırlayacaktır. Bu işlem sürücüsünün hızına göre bir ya da iki dakika sürebilmektedir. Diskin işlemi sonlandığında, gelen ekrandaki uyarı sekmesini kapata basarak devre dışı bırakın.

Bu işlemler sorunsuz bir şekilde gerçekleşmektedir. İşlem tamamlandığında diski çıkartın ve diski isimlendirip tamam kısmına basarak işlemi bitirin. Bilgisayarı yeniden başlatmak ve düzgün çalışır olduğunun kontrolünü saplamak için diski önyükleme yapmalıyız. Windows 8.1 bilgisayarlar için maalesef bu aktardığımız işlemlerin hiçbir geçerliliği bulunmamaktadır. Diğer tüm Windows bilgisayarlar için bu yöntemi kullanarak sistem onarım diskini nasıl oluştururum?  Sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Bilgisayarlarınız ne kadar iyi çalışırsa çalışsın, bir sistem onarım diski oluşturmayı ihmal etmeyin.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı