Teknoloji

SKN-1 Geni ile Zayıflamak Daha Kolay Hale Geliyor

Geçmişten günümüze pek çok insanın yemek yemekten keyif aldığı bilinmektedir. Ancak ne kadar yemek o kadar kilo olduğundan çoğu insan sağlığını ve vücudunu korumak amacıyla yemeği bir miktarda olsun kısarak diyet yöntemi uygulamaktadır. Ancak bilim insanları bu duruma bir çözüm getirmek için çalışmalar yürütmektedir.

Zayıflamak Daha Kolay Hale Geliyor

Yıllardır ilaç şirketlerinin yiyerek kilo verme yahut kilo almamayı sağlamak üzerine çeşitli araştırmaları devam etmektedir.  Bilim insanları bu çalışmaların izinde yeme ihtiyacını karşılayan hedef geni bularak etkisiz hale getirmeye çalışmışlardır. Bu çalışmalar solucan ve kültür ortamındaki insan hücreleri üzerinde denenerek başarıya ulaşıldığı görülmüştür. Metabolizma mayaları üzerine çalışan bilim insanları bu mayaların insanlar ve hayvanlar üzerinde aynı oranda bulunduğunu gözlemlemişlerdir.  Genetik mutasyonları olanlar yani SKN-1 geninde hiperaktive bulunanların ne kadar yüksek düzeyde şeker alırlarsa alsınlar kilo artışı görülmediği gözlemlenmiştir. Bu gen insanlarda Nrf2 adıyla bulunmaktadır. Daha önce ilaç şirketleri bu gen üzerinden hücrenin zehirli maddelere daha dayanaklı bir hale gelmesi için birçok çalışmalar yapmıştır. Bilim insanları tarafından yapılan çalışmaların sonucunda bu üretilecek olan ilacın vücudun yeme ihtiyacını kontrol altına almasında çok da güvenilir bir yöntem olmadığı açıklanmıştır.  Nrf2 adlı hücrenin vücutta fazla olması ile kanser türlerinin artmasıyla doğru orantıda olduğu tespit edilmiştir.  Önemli olan bazı özel durumlarda bu ilaçların bu gen için kullanılmasıdır. Örneğin bazı özel dokulara ihtiyaç duyulduğunda  Nrf2 geninin aktarımı yapılırsa olası fayda sağlanabilirdi.  Bilim insanlarının çalışmalarıyla Nrf2 proteini olarak adlandırılan bu gen mRNA formuna dönüştürülmesi ve belirli bir DNA parçasına bağlanmasıyla var olan hücrenin zehirli maddeler ile mücadelesini sağlarken aynı zamanda vücutta oluşabilecek hasarlara yönelik önlem alabilmektedir. Aynı zamanda vücudun kontrol mekanizmasını da sağlayabileceği yönünde açıklamalar yapılmıştır.

Bu SKN-1 geni vücutta Nrf2 adı ile bulunması yapılan deneylerin insan üzerinde de mümkün olabileceğini göstermektedir. Bilim insanları çalışmalarını devam ettirmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı