Teknoloji

Skype Video Görüşmelerine Katılmak İçin Kayıt Zorunluluğunu Kaldırdı

Zoom uygulamasının şu sıralar hiç olmadığı kadar popüler hale gelmesinin en büyük sebebi, görüntülü grup sohbetlerine katılmak için üyelik şartının olmamasıydı kuşkusuz. Öyle ki şuan sadece Zoom’u yükleyip sohbet için oda açan kişinin üye olması gerekiyor, o kadar. Sonrasında uygulama tarafından oluşturulan davet bağlantısını görüşmeye katılacak kişilere iletmesi yeterli oluyor. Zoom hesabı oluşturma şartının ortadan kaldırılmış olması, uygulamanın çok daha geniş bir kitleye hitap edebilmesini sağlamış gözüküyor.

Güvenlik açıkları ortaya çıktı

Ancak ne yazık ki Zoom, popüler olmanın verdiği rahatlıkla bir dizi güvenlik ve gizlilik bağlantılı sorunla baş başa kaldı. Görüşmelerin davet bağlantılarını Google’dan bulan kötü niyetli kişiler Zoombombing denilen yönteme başvurarak video konferansları sabote etti. 

Keza Zoom kullanıcılarının haberdar edilmeden bilgilerinin Facebook’a iletilmesi bir diğer sorun. Hal böyle olunca Zoom kullanmaktan rahatsız olmanız gayet anlaşılabilir bir durum. 

İyi haber şu ki Microsoft, Skype için yeni bir güncelleme yayınlayarak uygulamayı daha rahat erişilebilir hale getirdi. Bundan böyle video konferanslara katılmak için Skype’a giriş yapmanız gerekmeyecek.

Skype hesabı önceden zorunluydu

Bundan önce birbirini Skype üzerinden aramak isteyen her iki kullanıcının da Skype hesabı olması zorunluydu. Neyse ki Microsoft şimdilerde tek bir tıklamayla özgün bir davet bağlantısı oluşturabilmeyi mümkün kılmış. 

Sosyal medya ağları veya WhatsApp gibi platformlar üzerinden bu bağlantıyı birbirine atan kullanıcılar Skype üzerinden sınırsızca görüşebilecekler artık. İşin güzel tarafı bahsi geçen bu davet bağlantısının kullanım tarihi hiçbir zaman dolmuyor. Yani kişilerin birbirlerine sürekli yeni adres göndermesine de gerek kalmayacak.

Fakat yine de Skype’ın Zoom’dan bazı eksiklikleri var. Mesela Zoom aynı anda 100 kişiye kadar video konferansı destekliyor. Skype’ın buradaki sınırı 50 kişi. Ancak fazlasında gözünüz yoksa Skype sizin için ideal tercih olabilir. 50 kişiden fazlasına ihtiyacınız varsa rotayı yine Zoom’a kırmanız gerekebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı