Teknoloji

Sony 7 Yıldır Kullandığı Model Numarası Kalıbını Terk Etti

Japon teknoloji devi Sony, akıllı telefonlarında 7 yıldır kullandığı model numarası kalıbını değiştirdi. Sony’nin bu yeni kararı yeni bir dönemin başlangıcı olarak algılandı.

2013 yılından bu yana akıllı telefon modellerini numaralandırmak için kullandığı model numarası kalıbını 2020 yılında satışa sunduğu modellerde değiştirdi. Bir harf ve üç rakamdan oluşan modellendirme yeni sistemde dört harf ve iki rakam halini aldı.

Japon teknoloji devi Sony’nin 2013 yılından bu yana kullandığı Xperia marka akıllı telefon modellerinde kullandığı standart bir model numaralandırma sistemi bulunuyordu. Sony’nin bu yeni numaralandırma sistemi, bir harf ve dört rakamın birleşmesiyle birlikte beş haneli bir dizin oluşturuyordu. Örnek olarak vermek gerekirse, 2013 yılında satışa sunulan Xperia Z modelinin model numaraları C6602,C6603 ve C6606 idi.

Sony’nin akıllı telefon modellerinde kullandığı bu numaralandırma sisteminde harf yıla işaret ediyordu. 2013 yılında satışa sunulan Xperia modelleri “C” ile belirtilirken, 2014 yılında satışa sunulan Xperia modelleri “D” ile belirtiliyordu. Modellendirmede kullanılan ilk iki rakam modelin ne kadar seçkin olduğunu ifade ederken, son rakam ise şebeke konfigürasyonunu tanımlıyordu. Sony’nin yedi yıldır kullandığı bu sistem 2020 yılı itibariyle değiştirildi.

Bugüne kadar tanıtılan 2020 model Sony Xperia modellerinde ise farklı bir numaralandırma mevcut. Sony’nin yeni amiral gemisi, Xperia 1 II modelinin numaralarının XQ-AT51 / XQ-AT52 olduğu görülüyor. Sony’nin yeni modellendirmesinde kullandığı yeni rakamların ne anlama geldiği tam olarak anlaşılmamış olsa da model numarasının sonunda yer alan “51” ya da “52” numarasının tek mi yoksa çift mi SIM kart girişine sahip olduğunu işaret ediyor. Sony’nin yeni modellendirmeye geçmesiyle birlikte yeni bir dönemin başladığı ifade ediliyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı