Teknoloji

Sony Oyun Arkadaşı Patentini Aldı

Sony’nin geçtiğimiz günlerde aldığı patent, ilginç bir teknolojinin peşinde olduğunu ortaya koyuyor. Alınan bilgilere göre Sony robotik oyun arkadaşının patentini aldı.

ABD Patent ve Ticaret Marka Ofisi’nin sitesinde yapılan aramalar sonucu ortaya çıkan patentte koltukta oyun oynaya çocuğun yanında elleri ayakları gözleri olan insan görünümlü bir robot görüyoruz. Son derece sevimli bir görünüme sahip olacak bu figürün oyuncunun duygularına göre tepki vereceği belirtildi.

Alınan patente göre oyun arkadaşı robot oyuncu ile konuşabiliyor ve oyuncunun hareket ve duygularına göre elini ayağını veya gözlerini oynatıp olup bitenlere tepki verebiliyor. Oyun arkadaşı robotun en önemli özelliği ise oyun oynayabiliyor olması. Patentte de verilen örnekte robotun yanındaki oyuncuyla birlikte bir beyzbol oyunu oynadığını görüyoruz.

Sony üreteceği bu robotta “duygu türetim birimi” adı verilen bir kontrol sistemi kullanacak. Oyun arkadaşı robot, bu birim sayesinde yanında oyun oynayan kişinin duygu ve konuşmalarına göre tüm birimleriyle tepki verebilecek. Duygu türetim birimi içinde bulunan biyolojik sensör sayesinde kullanıcının kalp atışını ve terlemesini dahi takip edilebilecek.

Patentin açıklamasında ise robotun işlevi özet olarak şu şekilde açıklanıyor: Kullanıcıları oyun oynamaya teşvik etmeyi amaçlayan oyun arkadaşı robotlar, aynı zamanda kullanıcının oyun arkadaşı bulamaması gibi durumlarda yalnızlığını giderebilecek bir arkadaş olacak. Robot bu özelliği gereği yeri gelince kullanıcı ile birlikte sevinip yeri gelince kullanıcı ile birlikte üzülecek.

Bahsi geçen oyun arkadaşı sanal gerçeklik teknolojisinde faydalanılarak oluşturulacak. Bunun için kullanıcı kafasına taktığı cihazla birlikte oyun arkadaşını yanında görebilecek. Kullanıcının kendisine nasıl davrandığına bağlı olarak duygular geliştirecek olan oyun arkadaşı kendisinin şarj edilmemesi veya şarjının zayıflaması durumunda kullanıcısının bazı sorularına cevap vermeyip onu daha anlayışlı davranmaya itecek bir tavır takınacak.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı