Teknoloji

Sony, Yapay Zeka Destekli Gelişmiş Kamera Sensörünü Tanıttı

Akıllı telefon sektöründe eski günlerini arayan Sony, yapay zeka ile desteklediği sensörlerini tanıttı.

Xperia modelinden bu tana akıllı telefon piyasasında eski günlerini yaşayamayan Sony, eski günlere dönmek için büyük bir çaba içerisinde. Akıllı telefon sektöründe tamamıyla olmasa da bir çok üretici firmasına kamera sensörü sağlayarak bir şekilde kıyısından köşesinden akıllı telefon piyasasının içerisinde yer alan Sony, aldığımız son haberlere göre yapay zeka destekli kamera sensörünü tanıttı.

Son birkaç yıl içerisinde akıllı telefon kameraları büyük bir gelişme kaydetti. Bu gelişmede Sony’nin de büyük bir payı var.  İyi bir yazılıma ve sensöre sahip olmayan akıllı telefon kameraları megapikselleri ne kadar yüksek olsa da iyi performans veremiyorlar. Bu sebeple kamera sensörü üretimi çok önemli bir hale geliyor. Bu kapsamda çalışmalarını sürdüren Sony, iki adet yapay zeka destekli sensörün tanıtımını yaptı.

Özellikle gece çekimlerinde oldukça faydalanılan sensörler oldukça küçük tasarlanıyor. Bu sebeple bir çok işlem yapay zeka ile halledilebiliyor. Sony’nin geçtiğimiz günlerde tanıtımını yaptığı sensörler yapay zeka işlemcisine sahip bir şekilde kullanıcılara sunulacak. Daha çok şirketler için tasarlanan bu sensörler şimdilik bireysel kullanıcılara sunulmayacak. Bu kapsamda sensörün ilk taliplisi ise Amazon oldu.

Kamera sensörlerinin endüstriyel kullanımı için yapay zeka desteği büyük önem taşıyor. Bu sayede kargo taşıyan bir drone adrese ulaştığında alıcıyı tanıyabilecek. Ayrıca güvenlik kameralarında da kullanılabilecek olan bu sensörler sayesinde şüpheli hareketlere sahip bir kişi kolay bir şekilde tespit edilebilecek. Buradan da anlayacağımız üzere yapay zeka destekli kamera sensörlerinin üretilmesindeki amaç daha çok endüstriyel sektörde oluşabilecek açıkları gidermek.

IMX sensörlerinin ortalama maliyetinin 90 dolar olduğu belirtilirken hangi fiyattan satışa sunulacağı ise henüz belirtilmedi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı