Teknoloji

Sosyal İzolasyon İnternet Aramalarını da Etkiledi

Koronavirüs salgını nedeniyle pek çok kişi evlerde daha fazla zaman geçirmeye başladı. Salgın döneminde birçok işyeri çalışma sistemini değiştirdi. Evden çalışan kişi sayısı giderek yükseldi. Okulların da geçici süreyle kapatılması ve eğitimin evlerden yapılmaya başlanması internet aramalarını da çeşitli şekillerde etkiledi.

Salgının devam ettiği dönemde internet kullanımı neredeyse rekor seviyeye ulaştı. Bu süreç içerisinde arama motorlarında yapılan aramalarda değişmeye başladı.

Hangi Kelimeler Daha Çok Aratıldı

internet aramaları

Yapılan bir veri analizi sonrasında kullanılan anahtar kelimelerin yoğunluk oranları incelemeye alındı. Cep telefonu kelime aramalarının özellikle mart ayında daha çok arttığı, görüntülü konuşma oranlarının yüksek olduğu belirlendi. Anahtar kelimelerin çeşitli varyasyonları da aramalara dahil ediliyor.

Bilgisayar kullanımının artış göstermesi üzerine yapılan aramaların büyük bir kısmının da bilgisayar üzerinden yapıldığı belirlendi. Aramaların yüzde 82’lik kısmının bilgisayar kullanılarak gerçekleştirildiği belirlendi. Bilgisayar almak isteyen kişilerin mart ayında yoğunlukla ‘bilgisayar fiyat’ araştırmalarının yapıldığı belirtildi.

Evde kalan kişiler zaman geçirmek için oyun oynamaya başladılar. Yeni oyun araştırmaları yapan kullanıcılar ‘oyun’ kelimesinin yüzde 123 oranında arttığını tespit ettiler.

Sosyal medya kullanımında durum biraz daha farklı. Sosyal medya kullanımının arttığı son günlerde Facebook uygulaması üzerinde yapılan aramalarda da ciddi bir artışın yaşandığı tespit edildi. Instagram aramalarının ise yüzde 83 oranında arttığı belirlendi. Canlı yayınların yapılmasının bu süreç içerisinde son derece etkili olduğu ve uygulamanın popüler hale gelmesine katkı sağladığı belirlendi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı