Teknoloji

Sosyal Mesafe Sorununa Yapay Zeka Çözümü

Çin’ de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan, yayılmaya da hız kesmeden devam eden Covid-19 için tüm bilim insanları virüsün aşısını, tedavisini ve yapılabilecek çözümleri bulmak için uğraşıyor. Ortaya çıktığı günden itibaren tedavisi bulunamayan Covid-19 virüsünden korunmak için bazı önlemler alınmakta. Ev ortamından ayrılmamak, dışarıda bulunduğunuz müddetçe sosyal mesafe kurallarına dikkat etmek bu önlemlerin başında gelmektedir.

Yapay Zeka, Sosyal Mesafenin Uygunluğunu Tespit Edebilecek

 Günümüzde hala gelişmekte olan yapay zeka çalışmaları, dünyevi tüm sorunlar için çözüm aramaya odaklı bir politika ile ilerlemektedir. Yapay zeka gelişimindeki en önemli ilham kaynağı insan ve diğer canlı yaşamını ayakta tutmak ve gelişimini sağlamak için kullanılmakta. Covid-19 bilim insanlarının güncel konusu haline gelmiş bulunmakta. Çözüm ve tedavi bulmak için canla başla çalışmaktadırlar. Yapay zeka şirketleri de virüs için uygun çözümler bulmaya çalışıyorlar.

 İş zorunluluğu sebebiyle ev ortamında kalamayan, alışveriş için marketlerde sıraya giren kişiler ve diğer ortak kullanım alanlarında biraraya gelip mesafeyi koruyamayanlar için yapay zeka şirketleri, sosyal mesafeyi tespit edebilecek algoritmalar geliştiriyor. Yapay zeka şirketlerinden biri olan Landing Al, sosyal mesafeyi kontrol edebilmek için kamera görüntülerini kullanabiliyor. Kameralardan elde ettikleri gerçek zamanlı görüntülerde insanların birbirleriyle uygun mesafede olup olmadıklarını algılayıp, mesafenin doğruluğunu kontrol edebiliyor.  Sosyal mesafeyi kontrol edebilen yapay zeka, kamera verilerini kullanarak insanları algılıyor ve etraflarında uzunlamasına bir dikdörtgen oluşturuyor. Gerçek zamanlı görünlerde kişiler arası mesafeleri hesaplayarak mesafenin doğru olup olmadığını renkler ile gösteriyor. Mesafenin doğruluğu veya yanlışlığına göre insanlar üzerinde yeşil veya kırmızı renkte dikdörtgenler oluşuyor. Yeşil renk kişiler arası mesafenin doğruluğunu gösterirken, kırmızı renk ise mesafenin yakın olduğunu yani yanlış olduğunu gösteriyor. Landing Al şirketi, geliştirilen bu algoritmanın çalışmak zorunda olan ve ileriki zamanlarda tekrar çalışmaya başlayacak insanlar için mesafenin uygunluğunu belirlemek için  işyerlerinde kullanılabileceğini vurguluyor. Şirket sahipleri ya da yöneticiler, çalışanların sosyal mesafe kurallarına uyup uymadığını geliştirilmiş olan bu yapay zeka algoritması sayesinde tespit edebilecek.

 Bu yapay zeka sayesinde sosyal mesafe kuralları ile ilgili kafadaki tüm soru işaretleri bir nebze de olsa azalacak gibi görünüyor. Aradaki mesafeyi kontrol edebilmek için üzerinde bulunan renklere dikkat etmek yeterli olacak ve hesaplar, adım saymalar son bulacak gibi görünüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı