Teknoloji

SpaceX, Güneşliğe Sahip Olacak İlk Starlink Uydularını Fırlattı!

Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX firması tarafından yürütülmekte olan Amerikan uydu şirketi Starlink yeni bir adım atıyor.

SpaceX tarafından başlatılmış olan Starlink projesi, Dünya’nın çevresinde bir uydu yörüngesi oluşturarak kullanıcılara uydudan gigabit değerlerinde internet ve veri sağlamayı hedefliyor.

İlk olarak 9 Kasım 2019 gününde 60 tane uydunun yörüngeye oturtulması ile başlamış olan bu serüven, 2020 senesinde de devam ediyor.Toplamda 32.000 uydu yerleştirilmesi planlanmaktadır.

Alçak yörüngeye yerleştirilmiş olan uyduların güneş ışığını yansıtması, astronotları, gök gözlemcileri ve diğer gökyüzünü inceleyen bilim insanları için sorun meydana getirmekte.

SpaceX firması, uyduların üzerine yapacakları koyu bir kaplama üzerine deneyler gerçekleştirmeye başladı.

Geçtiğimiz ay da şirketin CEO’su Elon Musk, bu yansıtma problemi için bir parasol yani bir güneşi engelleyecek bir teknoloji geliştirdiklerini açıkladı.

Uzay şirketinin günümüzde Dünya’nın çevresinde dolaşmakta olan 422 tane uydusu bulunmakta.Bunların yanında şirket, 12.000 adet uydu fırlatmak için onay almıştı ve 30.000 adet daha fırlatmak için başvuruda bulunmuştu.

VisorSat teknolojisi ile uyduların belirli yüzeylerine güneş ışığını yansıtmayacak koyu kaplamalar uygulanacak ve bunun yanında Elon Musk’ın söylediği gibi, bugün Florida’dan fırlatılacak olan 60 yeni Starlink uydusunda bu teknoloji bulunacak ancak bu uyduların hepsinde bu teknoloji var mı yok mu bilinmemekte.

SpaceX, Twitter üzerinden yapmış olduğu bu açıklamalarda bugün yapılacak olan Starlink görevinin ayrıntılarını açıkladı.Bu açıklamalar da:

  “Falcon 9 roketlerinin statik ateşleme testleri tamamlanmış bulunmakta.Bugün, 8. Starlink görevinde, sabaha karşı 03:53 saatinde SLC-40 Florida’dan ateşlendi.”

“Bu görevde kullanılması beklenen ilk adım ateşleyicisi, bundan önceki Iridium-8 projesinde, 2 Starlink görevinde ve Telstar 18 VANTAGE projesinde kullanılan ateşleyici ile aynı şekilde olacak.”

SpaceX, bugün Florida saati ile 03:53’te gerçekleştirilen bu fırlatmayı canlı olarak yayınladı ve canlı yayın genel olarak fırlatmadan 15 dakika önce başlatıldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı