Teknoloji

SpaceX, Starlink Global’in 30.000’e Yakın İnternet Uydusunu Faaliyete Geçiriyor!

SpaceX, uluslararası kullanımı olan küresel bir bant genişliğine sahip Telekomünikasyon Birliği ile dosyalama işlemini gerçekleştirdi. SpaceNews raporlarına göre, Starlink Global’in geniş bantlı takım yıldızı için 30.000’e yakın, daha fazla uydu faaliyete geçirilecek. Daha önce ise 12.000 uydunun faaliyete geçirilmesine izin verilmişti.

Neden bu kadar fazla uydu?

SpaceX, bu kadar fazla uydu gönderecek olmalarının nedenini;

”Şebeke bağlantısının beklenen talebi ”bilinçli olarak” karşılayabilmesi için sağlama almamız gerekir” şeklinde bildirdi.

SpaceX sözcüsü TechCrunch’a mail attı.

”Hızla artan talep, dünyanın her yerinde güvenilir internet, özellikle bağlantının hiç olmadığı, çok pahalı veya güvenilir olmayan yerler için SpaceX atağa geçti. Spacex, gitgide büyüyen kullanıcıların ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayabilmek için, kullanıcılar tarafından talep edilen Starlink’in toplam bağlantı kapasitesini ve veri yoğunluğunu karşılamaya yönelik bilinçli adımlar atıyor”

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği‘nin dosyalama yapmış olması, hemen yarın uyduların gönderileceği anlamına gelmiyor tabi ki. Aslında, şirket, uyduları gelecek yıllarda birkaç yüz uydu şeklinde faaliyete geçirmeyi planlıyor. Fakat küresel çapta telabin artacağını ve sadece bir kısmını karşılayabileceklerini tahmin ediyor. Faaliyet sahasında sağlanan iletişime gösterilen ilgiye ek olarak, önümüzdeki yıllarda spektrumda artan bir sıçrama kaçınılmaz olacak.

Starlink başlangıç noktası olarak kuzey Amerika’da hizmet vermek üzere yola çıkacak, gelecek yılın ilk günlerinden itibaren Kanada’nın bir bölümünde faaliyete başlayacak. Daha sonrasında ise Starlink’in faaliyette olan uyduları ile küresel bir kapsamda ölçeklendirme sağlanacak.

Standartların Üstünde!

SpaceX aynı zamanda Starlink’i ağır bir yükleme operasyonuna hazırlıyor ( Toplam takımyıldızlarının tümü aynı yörüngede faaliyet göstermeyecek olsa da, bugüne kadar piyasaya sürülen yaklaşık 8,000 nesneye göre yörüngesel alanda önemli bi artış olacak ). SpaceX’in hesaplamalarına göre bu yoğunluk; otomatik çarpışma önleme sistemleri, yörünge dışı planların yapısı, uydular için yörünge rotaları hakkında bilgi paylaşımı ve daha fazlası ile çözülecek. Şirket, standartları karşıladıklarını ve hatta istenilenden daha fazlası bile olduğunu belirtti.

Ayrıca şirket, takımyıldızlarının ciddi bir bilimsel arayışı engellediğini gösteren, uydu yörüngelerini ayarlamak için adımlar atacak.

Starlink, en son mayıs ayında 60 tane uyduyu faaliyete geçirmişti. Plan, her bir 500-lb uydunun yer istasyonlarıyla haberleşmek için, diğer uydularla paralel şekilde çalışmasıydı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı