Teknoloji

Spotify Otomatik Oynayan Videoları Engelleme

İnternet sektörünün gelişmesi ve web sitelerinin multimedya özelliklerinin gelişmesiyle birlikte internet üzerinden her türlü dosyanın aktarımı zaman içerisinde mümkün kılınmıştır. Tabii ki bu mümkün kılınmalar dışında sistemsel gelişmelerde yaşanmış ve internet teknolojisinin artık ağlar üzerinden veri aktarımından çok dosya aktarımı yapmaya başladığı tarihlerde, sosyal medyanın özellikleri pek konuşulmuyordu. Daha doğrusu internetin yeni çıktığı dönemlerde gelişen multimedya teknolojileri tabii ki mobil teknolojilerin dışında birçok teknolojik aletinde gelişmesinin multimedya teknolojisi için ne kadar önemli olduğunu anlamak sanırım zor olmayacaktır. İşte tam da bu sebepten, teknolojik gelişmelerin tamamında multimedya dosya aktarımı yazılımları arasında ünlü bir eski tüfek bulunmaktadır. Adı NAPSTER yazılımı. Bu yazılımı neredeyse hepimiz çocukluğumuzdan itibaren biliriz. Sosyal medya olmadan önceki zamanlarda müzik ve video paylaşımı yapılan, hatta dosyaların kullanıcıların izni ile çoğaltılıp yüklenebildiği bir multimedya iletişim sistemi idi. Birçok kişi bu yazılımı büyük bir zevk ve şevk ile kullanırdı.

O zamanlardan bu zamanlara da çok şey değişti. Bu sistemin yerini artık SPOTİFY denilen bir sosyal paylaşım sitesi aldı. Bu site üzerinden istenildiği şekilde müzik ve video paylaşımı yapılabiliyor aynı zamanda videoların canlı yayınlanması dışında bazı müzik şirketleri bu site üzerinden çıkardıkları parçaları yayınlayabiliyorlar. Hatta birçok sosyal medya kullanıcısı, sadece bu siteye girerek müzik paylaşımı yapması dışında sevdiği müzikler üzerinden oynamalar yaparak da paylaşmaktadır. Çoğunlukla bu sitede DJ dediğimiz müzik uzmanları bulunmaktadır. Ayrıca sesli kitap ve sesli tiyatro gibi birçok seslendirme işlerinin de bu site üzerinden yapıldığını söyleyelim. Lakin bu sitenin diğerlerinden biraz farklı ve sıkıntılı bir özelliği var. Müziklerin arka fonuna genellikle eklenen videolar, kullanıcıların onayı olmadan istemsiz bir biçimde açılmaktadır. Bu açılma tabii ki sistemin gereği olsa da, mobil veri üzerinden internete giren birçok kullanıcının kabusu olmuş durumdadır. Açılan videolar normal internet ücreti üzerinden ücretlendirildiği için, ortaya devasa boyutlarda bir mobil veri ücretlendirmesi çıkmaktadır. Bu makalemizde Spotify Video Kapatma Özelliğini Nasıl Aktif Edebilirsiniz onu anlatacağız.

Spotify Üzerinden Video Oynatılmasını Kapatmak

Multimedya sosyal medyası olarak bilinen ancak videoların da paylaşıldığı bu sitede Spotify Otomatik Video Sistemi, birçok kullanıcının ek faturalar ödemesine sebep olmuştur. Bu durumdan kurtulmak için ise Spotify kullanıcıları uzun bir süre beklemiş ve sonunda istedikleri güncellemeye kavuşmuşlardır. Otomatik video oynatma seçeneğini kapatmak, son güncelleme birlikte aktif edilmiştir. Bu işlem için şarkı paylaşılan yerin sağ altın kısmında CANVAS denilen bir bölüm vardır. Bu bölüme tıklayarak otomatik video oynatılmasını durdurabilirsiniz. Buradan yapılan ayarlar sayesinde hem video hem de otomatik parça çalma özellikleri tek bir kilide bağlanmıştır. Ayrıca istemediğiniz ve sevmediğiniz parçaları da buradan tanımlayarak listenizden çıkarabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı