Teknoloji

Spotify’dan Sesli Komut Sistemi: Hey Spotify!

Spotify sesli komut sistemine geçmeye hazırlanıyor. Elde edilen son bilgilere göre “Hey Spotify” sesli komutuyla uygulama açılıp istenilen şarkı çalınabilecek.

Dünya çapında milyonlarca şarkıya ulaşabilmeyi sağlayan dijital müzik, video ve podcast aktarma sistemi olan Spotify yeni bir hazırlık içerisinde. Sızdırılan bilgiye göre; artık Siri gibi Spotify uygulamasında da dinleyiciler ‘Hey Spotify’ diyerek uygulamayı kullanabilecek.

Spotify’dan Yenilik

Spotify sesli komut sisteminin hazırlanmasının en çok otomobil kullanırken müzik dinlemek isteyenler için kolaylık olacağı düşünülüyor. Ancak bu konuda en önemli hususlardan biri de telefon mikrofonuna sürekli erişim sağlanması mevzusu. Apple ve Google’ın mikrofona erişimini bile mahremiyet açısından uygun bulmayanların Spotify’ın da mikrofon erişimi istemesini nasıl karşılayacakları merak konusu.

Spotify’dan Sesli Komut Sistemi : 'Hey Spotify'

Tabii ki diğer uygulamalar gibi Spotify’ın mikron erişimi ile birlikte verilere göre kullanıcılara özel reklam yapılacağı bekleniyor. Örneğin gün içerisinde sık sık telefon kelimesini kullanan bir kullanıcının karşısına telefon markaları ve özellikleri ile ilgili çok daha fazla reklam çıkacağı biliniyor.

Şu an test sürümünde olan özelliğin tüm sürümlere gelip gelmeyeceği bilinmiyor.

Spotify Müzik Dinleyen Sürücülerin 1 Numarası Olma Amacında

Spotify’ın araç içinde müzik dinleyen sürücüler için araç müzik sistemiyle birlikte uygulamayı daha uyumlu ve kullanabilir hale getirmek için birtakım hazırlıklar içinde olduğu biliniyordu. Hey Spotify’ın da bu girişimlerden biri olduğu düşünülüyor. Böylece Spotify dünya üzerinde her otomobilde en fazla dinlenen platform olmayı amaçlıyor.

Spotify’dan Sesli Komut Sistemi : 'Hey Spotify'

Ayrıca Hey Spotify ile “Önceki şarkıya dön, şarkıyı geç, sesi aç” gibi komutlar da verilebilecek. Spotify’ın dijital asistanı ekran açıkken, uygulama açıkken ve Spotify ön plandayken çalışabilecek. İlk bakıldığında bir ihmal gibi görünen bu özellik gizlilik endişelerini ortadan kaldırmak için düşülmüş gibi görünüyor.

İddiaya göre “Hey Spotify” komutundan sonra Spotify Voice ekranı açılacak ve burada şarkıcılar, albümler, şarkılar aratılabilecek. Bu yeni özellik ayarlar altındaki ses bölümünde “Hey Spotify” ismiyle yer alacak.

Dünyanın en çok aboneye sahip müzik platformu Spotify’ın ücretli abone sayısı 100 milyonu aşarken ücretsiz aboneler ile birlikte toplam 217 milyona ulaştığı biliniyor. Test sürümünde olan bu son özelliğin abone sayısını arttırmada büyük katkı sağlaması bekleniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı