Teknoloji

SSD Nedir? Avantajları Nelerdir?

SSD(Solid State Drive) , veri depolama amacı ile mekanik parçalar kullanmak yerine  bellek yongaları ile dahili devrelerden faydalanılan sürücülerin genel adıdır. SSD’nin Geleneksel sabit disklere göre birden fazla avantajı bulunmaktadır. Bu yazımıda bütün avantajlarına değineceğiz ve neden SSD almanız gerektiğini anlatacağız. Geleneksel sabit disklerin hareketli parçalara sahip olması nedeniyle gerek bozulma gerekse hız konusunda sınıfta kaldığından söz edeceğiz. Neden SSD almanız gerektiğine adım adım bir göz atalım.

SSD’ler HDD’lere nazaran çok daha iyi bir performansa sahiptirler. Bu yüzden oyun bilgisayarları toplayan insanlar tarafından sıklıkla SSD tercih edilmektedir. HDD disklerinde karşılaşılan temel sorunlara SSD’de rastlanmıyor. Hız, performans ve bozulma ihtimali konusunda geleneksel sabit disklere karşı üstünlük sağlayan SSD’yi yakından tanımamızın vakti geldi.

SSD ile HDD Arasındaki Farklar

HDD yani geleneksel sabit diskler, sahip olduğunuz verileri hareketli diskler üzerinde depolamaktadır. SSD’lerde hareketli diskler yoktur. SSD daha pratiktir, daha hızlıdır ve kullanışlıdır. Bu yüzden fiyat olarak HDD’ye kıyasla daha pahalıdır. İşlevleri aynıdır fakat bu işlevlerin gerçekleşmesindeki süreç açısından aralarında büyük bir fark vardır. Depolama işini yaptıkları kalite tartışılır.

SSD Kullanırsanız Elde Edeceğiniz  Avantajlar

Neden SSD almalısınız? SSD neden bu kadar çok öneriliyor? Geleneksel sabit diskler neden değerini zaman içerisinde kaybetti? SSD’ler, Geleneksel sabit disklere (HDD) göre gözle görülen en büyük avantajı bilgisayarın hızlı açılmasını sağlarlar ve bunu ister oyun ister işiniz için kullanın farkı kolaylıkla hissedebilirsiniz. Bu farktan ötürüdür ki fiyatları arasında da gözle görülen bir fark vardır. Bilgisayarına ve konforuna değer veren insanların ilk tercihi her zaman SSD olacaktır.

SSD’lerin hareketli parçalara sahip olmayışı aniden bozulma ihtimallerini neredeyse sıfıra indirgemektedir. HDD’lerde ise bozulma oranı çok daha yüksek olmakla beraber hız konusunda da oldukça yavaştır. HDD’nin bir avantajı varsa o da verilerin kurtarılması konusunda SSD’den çok daha işlevseldir. SSD’den veri kurtarmak neredeyse imkansızdır. Fakat verilerin bozulma oranı konusunda SSD çok daha avantajlıdır. Hareketli parçalara sahip olmadığından ötürü dışarıdan gelebilecek herhangi bir darbe SSD’yi etkilemez.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı