Teknoloji

Starlink Uyduları Nedir? Türkiye’den de Geçecek!

SpaceX hangi yılda kuruldu ? Kurulma Amacı Neydi? Projeleri Neler? Anlamı Nedir?

2002 yılında kurulmuş olan, Elon Musk’ın ilk göz ağrısı SpaceX şirketinin yüksek hızlı internet kullanmak maksadıyla uzaya göndermiş olduğu Starlink uyduları uzay yolculuğuna başlamış oldu. Peki küresel internet kullanım projesinin yeni bir ayağı olan Starlink uydusu ne anlama geliyor? Türkiye’den nasıl izlenebilecek? Detaylar ise haberimizde…

Yeni Uydu olan Starlink uydusu Türkiye’den de izlenebilecek

Son birkaç gündür merak uyandıran SpaceX’in Starlink uydusu ile ilgili kısa bilgi aktaralım. Starlink, SpaceX tarafından Amerikada uydu interneti erişimi sağlayabilmek maksadıyla inşa edilen birden fazla uydunun takım yıldızıdır. Takım yıldızı, yer istasyonları ile sekronizeli ve seri olarak üretilebilen binlerce ufak uydulardan bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Starlink uyduları, diğer büyük uydulara nazaran daha alçak yörüngelerde seyredebilmektedir. Bu nedenle bazı insanlar ufo gördüğünü düşünmektedir.

Türkiye’nin tepesinden de geçecek olan Starlink uydularının güncel seyir haritalarını canlı olarak izlemek mümkün olacak. Haritayla birlikte uyduların nerden ne zaman geçebileceği takip edilebilecek.

 

Peki Starlink uyduları Türkiye’den nasıl izlenebilir?

– Buradan Starlink uydularının bulunduğu canlı seyrini gösteren siteyi açabilir,

– Sitenin açılmasını beklerken, tarayıcınızın konum algılama isteğine de izin verin,

– Site açıldığında ve konumunuz algılandığında uyduların görünebileceği saat ve gün bilgileri ekranın solunda yer alacak,

– Zaman dilimlerini ekrandan seçerek konumunuza göre uyduların hareketini görüntüleyebileceksiniz. İstenmesi halinde ekranın sağ tarafında üst kısımda Google Street View görüntülemesini de kullanabileceksiniz.

Starlink uyduları gündüz Türkiye’den 21 ve 22 Nisan’da görüntülenen saatlerde görünebilir olacak. Ayrıca uydunun farklı saatlerde nereden geçeceğini de anlık olarak izleyebileceksiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı