BilimTeknoloji

Süper Ay Tutulması Tekrar Ne Zaman İzlenecek?

Süper Ay Tutulması, birçok insanın dikkatini çekmekte, özellikle de doğa olaylarıyla ve astroloji ile ilgilenenlerin gündeminde yer almakta. Yılın belli zamanlarında gerçekleşen, Ay’ın daha büyük ve parlak göründüğü Süper Ay Tutulmasını merakla izledi. Peki, Süper Ay Tutulması nerelerden ve bir daha ne zaman izlenebilecek?

Süper Ay Tutulması 2020’de Ne Zaman İzlenebilecek?

Süper Ay Tutulması 2020’de ilk olarak 9 Şubat’ta gözlemlendi. Onun ardından ise çok yakın bir tarihte, 9 Mart’ta Süper Ay Tutulması gerçekleşti. Doğa meraklıların kaçırmadığı bu iki tarihin ardından ise başka hangi tarihlerde ortaya çıkacak durumu merak konusu haline geldi. Yılın diğer zamanlarında, 8 Nisan ve 7 Mayıs’ta Süper Ay Tutulması doğa olayının gerçekleşmesi bekleniyor.  Geçtiğimiz iki Süper Ay Tutulması Türkiye’den oldukça rahat bir şekilde gözlemlenmişti. Önümüzde görmeyi beklediğimiz Süper Ay Tutulmalarını ise Türkiye’den izlenebilmesi için uzmanlardan açıklama beklenmekte.

Süper Ay Tutulması Nedir?

Dünyamız eliptik bir yörüngeye sahiptir. Ay tutulmaları ise bu eliptik yörüngede ayın izlediği yol ve mesafeyle alakalıdır. Süper Ay Tutulması ise, kendi yörüngesinde Dünya’ya en yakın olduğu noktaya denk gelir. Süper Ay Tutulması sırasında Ay, dev bir parlak küre haline geliyor. Normal şartlarda Ay ile Dünya’nın mesafesi 384 bin 400 kilometredir. Süper Ay tutulması sırasında bu mesafe 355 bin kilometreye kadar inmektedir.

2020 Yılında Hangi Tutulmalar Gerçekleşecek?

10-11 Ocak tarihlerinde parçalı ay tutulması gerçekleşti. Bu Ay tutulması ülkemizden tam olarak gözlemlenebildi. Türkiye dışında Parçalı Ay Tutulması, Avrupa, Asya, Hint Okyanusu, Atlantik Okyanusu, Pasifik Okyanusu, Doğu Afrika ve Avusturalya’dan da izlendi. Ay Tutulması Türkiye saat ile 22.10’da gerçekleşti. 05-06 Haziran Parçalı Ay Tutulması ise ülkemizde gözlemlenecek ikinci ay tutulmasıdır. Türkiye saati ile 22.25’te gerçekleşecek. 21 Haziran Parçalı Güneş Tutulması genel zamanı ile 03.46-09.34 saatleri arasında gerçekleşecek. Yılın ilk Güneş Tutulmasını Türkiye’de bazı bölgeler rahatça izleyebilecek.

Hangi Tutulmalar Türkiye’den İzlenemeyecek?

05 Temmuz Parçalı Ay Tutulması, 30 Kasım Parçalı Ay tutulması ve 14 Aralık Tam Güneş tutulması Türkiye’den izlenemeyecek konumda gerçekleşen doğa olaylarıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı